| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Debata nad projektami nowelizacji VAT

Debata nad projektami nowelizacji VAT

Sejm na wczorajszym posiedzeniu rozpatrzył sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych dotyczące poselskich propozycji nowelizacji ustawy o VAT przewidujących m.in. zwiększenie do 7 tys. zł możliwości dokonywania odliczeń przy nabyciu samochodów osobowych i uregulowanie niejasnych kwestii dotyczących umów zlecenia, o dzieło oraz autorskich. Nad zgłoszonymi w czasie debaty poprawkami będzie pracowała komisja. W środę przeprowadzono też pierwsze czytanie - i skierowano do prac komisyjnych - obywatelski projekt zmiany ustawy zakładający obniżenie stawki VAT na wszystkie ubranka dziecięce do 7 proc.

Podczas dyskusji nad sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych dotyczącej poselskich propozycji nowelizacji ustawy o VAT zgłoszono wiele poprawek. I tak na przykład pos. Barbara Marianowska (PiS) zaproponowała doprecyzowanie przepisów dotyczących umów zlecenia i o dzieło zawieranych przez twórców i artystów. Poseł Grzegorz Woźny (SLD) zapowiedział, że Sojusz nie poprze zaproponowanych w projekcie nowelizacji rozwiązań dotyczących odliczeń od samochodów osobowych. Złożył własną poprawkę do przepisów regulujących tę kwestię.

Warto przypomnieć, że obecne przepisy zawarte w art. 86 ustawy o VAT stanowią m.in., że w przypadku nabycia samochodów osobowych, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku określonej w fakturze itd. – nie więcej jednak niż 5 tys. zł. Projekt natomiast przewiduje, że w przypadku nabycia takich samochodów będzie można odliczyć maksymalnie 7 tys. zł (proponuje się jednocześnie skreślenie owych 50 proc.).

Podczas wczorajszej debaty pos. Zbigniew Chlebowski (PO) uznał, że projekt nowelizacji przewiduje wprowadzenie wielu korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań. Nie usunie jednak wszystkich błędnych przepisów znajdujących się w obecnej ustawie, a dotyczących np. kaucji gwarancyjnej. Zdaniem Zbigniewa Chlebowskiego, Sejm nowej kadencji będzie musiał napisać ustawę o VAT od nowa, obniżając jednocześnie podstawową stawkę VAT.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman przypomniał, że rząd początkowo był przeciwny poselskim propozycjom zmian w ustawie o VAT, udało się jednak uzyskać w tej kwestii kompromis. Wyraził nadzieję, że w przypadku uchwalenia zmian system będzie szczelny i nie dojdzie do uszczuplenia wpływów budżetowych. Wyraził jednak pogląd, że zaproponowane w projekcie rozwiązania dotyczące samochodów osobowych utrwalą problemy. – Należy wprowadzić lepsze rozwiązania od zaproponowanych przez komisję – powiedział Jarosław Neneman. Zdaniem wiceministra, Sejm następnej kadencji powinien raczej dążyć do poprawienia obecnej ustawy o VAT.
Nad zgłoszonymi w czasie debaty poprawkami będzie pracowała Komisja Finansów Publicznych.

Wczoraj przeprowadzono również w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada obniżenie stawki VAT na wszystkie ubranka dziecięce z 22 proc. do 7 proc. Projekt został zgłoszony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Nasze Dziecko”. Podpisało się pod nim ponad 117 tys. osób.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK