| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany Ordynacji podatkowej

Zmiany Ordynacji podatkowej

Specjalna podkomisja sejmowa zajmująca się nowelizacją Ordynacji podatkowej przyjęła wczoraj proponowane przez rząd przepisy przejściowe i niezbędne zmiany w innych ustawach.

Obligują one podatników PIT i CIT, którym właściwy organ podatkowy wydał decyzję o uznaniu prawidłowości stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, do dołączenia do rocznego zeznania podatkowego sprawozdania o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Ponadto przyjęto przepisy zmieniające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej umożliwiające Ministerstwu Finansów zbudowanie bazy danych zawierającej informacje o rachunkach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe będą zobowiązane do sporządzenia i przekazania ministrowi finansów w formie dokumentu elektronicznego jednorazowej informacji o otwartych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Resort finansów chciał, by informacje te przesłać w terminie do 30 czerwca tego roku, ale ostatecznie uległ sugestiom posłów i zgodził się na termin 31 grudnia 2005 r.

Kolejne, prawdopodobnie ostatnie, posiedzenie podkomisji zaplanowano na 21 marca. Posłowie zajmą się wtedy m.in. budzącymi kontrowersje przepisami Ordynacji podatkowej, dotyczącymi tzw. czynności pozornych.

Przyjęte wcześniej przez podkomisję propozycje rządu przewidują wiele korzystnych dla podatników zmian, m.in. wprowadzenie porozumień między podatnikami a administracją skarbową w sprawie ustalania cen transakcyjnych, zmniejszają obowiązki osobistych kontaktów podatnika z fiskusem, wprowadzają możliwość elektronicznej korespondencji z organami skarbowymi. Zgłoszona przez rząd autopoprawka przewiduje możliwość składania korekt deklaracji podatkowych po zakończeniu kontroli.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK