| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spadkowe nieruchomości nie będą zwolnione z podatku

Spadkowe nieruchomości nie będą zwolnione z podatku

Przywrócenie zwolnienia z podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych w drodze spadku lub darowizny jest mało prawdopodobne.


Odpłatne zbycie nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny stanowi źródło przychodu w podatku dochodowym. Podatek wynosi 19 proc. osiągniętego dochodu. Jak wskazuje Grzegorz Bącik, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, likwidacja zwolnienia w PIT przy sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych w drodze spadku lub darowizny, jakie obowiązywało do 31 grudnia 2006 r., podyktowana była wprowadzeniem zwolnienia dla osób najbliższych w podatku od spadków i darowizn. Zdaniem eksperta przywrócenie ulgi w PIT wydaje się być mało prawdopodobne.

- Pamiętajmy o tym, iż budżet państwa stracił już na nowej uldze w podatku od spadków i darowizn, a obecne przepisy w wystarczającym stopniu ułatwiają przepływ majątku pomiędzy najbliższymi - mówi Grzegorz Bącik.

Zdaniem eksperta zwolnienia z podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości, jakie funkcjonują na gruncie przepisów obecnie obowiązujących, np. tzw. ulga meldunkowa, wydają się być wystarczające.

- Ciężko jest wyobrazić sobie, by Ministerstwo Finansów podjęło się zmiany przepisów w powyższym zakresie. Również zasadność ich zmiany może budzić wątpliwości - ocenia nasz rozmówca.

W sprawie zwolnienia z PIT sprzedaży darowanej lub odziedziczonej nieruchomości Ministerstwo Finansów wypowiedziało się ostatnio w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 2534). Resort poinformował, że nie są prowadzone prace zmierzające do wprowadzenia takiej regulacji. Ministerstwo Finansów podkreśliło, że obowiązujące zasady opodatkowania mają zastosowanie w sytuacji, kiedy zbywana nieruchomość została nabyta (w tym w drodze spadku lub darowizny) po 31 grudnia 2006 r. Jeżeli nabycie nastąpiło przed 1 stycznia 2007 r., przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych w drodze spadku lub darowizny są w całości wolne od podatku dochodowego.

- Jeżeli jedną ręką rząd daje nam jakąś ulgę podatkową, to bądźmy pewni, że w innej ustawie wprowadzi dodatkowe obciążenie - wskazuje Grażyna Nelip, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego GRNB-Partner.

Zdaniem naszej rozmówczyni taka sytuacja miała miejsce w przypadku wprowadzenia zwolnienia z opodatkowania spadków i darowizn dla najbliższej rodziny.

- Żeby budżet nie był stratny, w tym samym czasie usunięto art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zwalniał w całości od podatku dochodowego przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych w drodze spadku lub darowizny - mówi Grażyna Nelip.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »