| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek Religi zniknie, a ceny polis OC nie spadną

Podatek Religi zniknie, a ceny polis OC nie spadną

Mimo zapowiedzi likwidacji tzw. podatku Religi, ceny polis OC nie spadną - twierdzi "Gazeta Prawna". Nowe rozwiązania mogą zaś spowodować spory między NFZ a ubezpieczycielami.

"Podatek Religi" to wprowadzona przez poprzedniego ministra zdrowia Zbigniewa Religę, 12-proc. opłata od każdej polisy OC na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych. Według "GP", w ten sposób do kasy Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynie w tym roku dodatkowo 0,8 mld zł. Wprowadzenie "podatku Religi" spowodowało podniesienie o 5-7 proc. składki na ubezpieczenie OC.


Gazeta przypomina, że rząd chce zamiast "podatku Religi" wprowadzić system, w którym NFZ będzie domagać się od sprawcy wypadku pokrycia rzeczywistych kosztów leczenia ofiary. Jeśli sprawca będzie miał OC, faktury trafią do ubezpieczycieli.


W opinii zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Lesława Gajka, nowe rozwiązania spowodują, że wydatki na likwidację szkód nadal będą ponoszone, tylko w innym trybie. Zwraca on też uwagę, że towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały wziąć pod uwagę ostatnie zmiany w prawie i orzecznictwo Sądu Najwyższego, które dają możliwość zgłaszania roszczeń w związku z wypadkami rodzinom poszkodowanym oraz poszkodowanym członkom rodziny sprawcy wypadku.


Eksperci, na których powołuje się gazeta obawiają się, że brak wyceny kosztów leczenia spowoduje spory między NFZ a ubezpieczycielami. Teraz cena za terapię różni się m.in. w zależności od tego, gdzie pacjent jest leczony i jakimi procedurami.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK