| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Banki wykażą więcej danych w sprawozdaniach

Banki wykażą więcej danych w sprawozdaniach

ZMIANA PRAWA - Banki w sprawozdaniu finansowym będą ujawniać kwoty wynagrodzeń wypłaconych firmom audytorskim.


Banki w swoich sprawozdaniach finansowych będą musiały ujawniać więcej informacji. Tak wynika z projektu nowego rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości banków.

W związku z nowymi wymogami banki będą musiały informować dodatkowo o wynagrodzeniach biegłych rewidentów lub firm audytorskich. Dane powinny dotyczyć zarówno obowiązkowego badania rocznego, doradztwa podatkowego, jak i pozostałych usług.

Ponadto w sprawozdaniu będzie trzeba wykazywać transakcje zawarte z podmiotami (ze stronami) powiązanymi wraz z podaniem kwot tych transakcji. Konieczne również będzie wskazanie informacji określających charakter powiązań w przypadku, gdy transakcje nie zostały przeprowadzone na warunkach rynkowych.

Projekt ma na celu dostosowanie przepisów wykonawczych do nowelizacji ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. (Dz.U. nr 63, poz. 393), która zawiera aktualne wymagania prawa unijnego.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r. Będzie miało zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za okres rozliczeniowy rozpoczynający się w 2009 roku. Warto zauważyć, że przepisy dotyczące zwiększonych wymogów informacyjnych wprowadzone nowelizacją ustawy o rachunkowości trzeba zastosować po raz pierwszy do sprawozdań finansowych tworzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2008 roku.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK