REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny powinny być kosztem podatkowym

Zdaniem Związku Banków Polskich opłaty na fundusz przymusowej restrukturyzacji i funduszu gwarantowania depozytów powinny być uznawane za koszt uzyskania przychodów banków. Taka teza znalazła się w opinii ZBP do projektu zmiany ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Jaki będzie nowy kodeks pracy?

14 marca 2018 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przekazała Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendacje zmian w prawie pracy. Są wśród nich m.in. 26 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego pracownika, bez względu na staż i kilka rodzajów umów o pracę. Resort rodziny i pracy zastrzega, że propozycje nie są gotowymi projektami ustaw i wymagają przeanalizowania.

Konstytucja Biznesu, czyli lepsze relacje między administracją a biznesem

Celem rządu jest budowanie zaufania między administracją a biznesem, równowagi i harmonii w relacjach firm i urzędników, a służyć temu ma Konstytucja Biznesu - wskazał premier Mateusz Morawiecki. Działajmy ręka w rękę na rzecz polskiej gospodarki - apelował do przedsiębiorców.

Kolejne zmiany uszczelniające system VAT w opinii przedsiębiorców

Kolejna propozycja zmian uszczelniających system VAT jest krytycznie oceniana przez przedsiębiorców. Podkreślają, że ustawodawca zdecydowanie zbyt często zmienia przepisy, co nie sprzyja tak mocno postulowanej przez podatników stabilizacji prawa, w tym w szczególności prawa podatkowego.

Raportowanie FATCA i CRS w 2018 roku - nowy formularz FAT-1

Ministerstwo Finansów przypomina, że 30 czerwca 2018 r. mija termin na przekazanie informacji o rachunkach raportowanych z innymi państwami (CRS) oraz o amerykańskich rachunkach raportowanych (FATCA). MF wyjaśnia jakie zmiany nastąpią w formularzu FAT-1 i jak trzeba będzie go wypełniać.

Doradcy podatkowi i księgowi mają informować fiskusa o optymalizacjach podatkowych

Doradcy podatkowi, księgowi, czy firmy konsultingowe w Unii Europejskiej pomagające swym klientom w zmniejszaniu opodatkowania przez przenoszenie zysków do innych krajów, będą narażeni na grzywny, jeśli nie poinformują władz o tym procederze. Dyrektywę w tej sprawie uzgodniła 13 marca Rada UE. Państwa unijne będą miały czas na wdrożenie przepisów do końca 2018 roku. Nowe wymogi dotyczące zgłaszania schematów planowania podatkowego mają obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.

Nowe kraje na unijnej czarnej liście rajów podatkowych

Bahamy, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Saint Kitts i Nevis zostały we wtorek 13 marca 2018 r. dodane przez ministrów finansów krajów członkowskich Unii Europejskie do unijnej czarnej listy rajów podatkowych.

Administracja skarbowa sprawdza darowizny dla fundacji Lux Veritatis

W odpowiedzi na zapytanie poselskie Minister Finansów poinformował 27 lutego 2018 r., że prowadzone są czynności wyjaśniające, mające na celu ustalenie danych identyfikacyjnych bezdomnego darczyńcy dwóch samochodów na rzecz Fundacji „Lux Veritatis” oraz okresu, w którym nastąpiło przekazanie darowizny. Efekty tych czynności mają posłużyć do zweryfikowania czy Fundacja „Lux Veritatis” prawidłowo zrealizowała obowiązek podatkowy, powstały w związku z otrzymaną darowizną.

Ekspert z Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego w zespole Komisji Europejskiej

Program Horyzont 2020 jest do tej pory największym projektem finansującym badania naukowe i innowacje w Unii Europejskiej. Obecnie w Komisji Europejskiej trwają prace nad jego następcą - do jednego z zespołów pracujących w Brukseli nad Dziewiątym Programem Ramowym, bo tak nazywa się nowy program badawczy, zaproszono doktora Jacka Kalinowskiego z Katedry Rachunkowości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Był on jedynym członkiem zespołu reprezentującym beneficjentów programu, który pochodził z Polski.

Ważniejszy jest centralny rejestr podatników VAT niż jakieś urzędowe „kryteria należytej staranności”

Gdy nawet udałoby się wydać jakieś „ogólne objaśnienia”, które zastosowałyby naiwnie jakiś podatnik VAT, to wpadłby w pułapkę, którą zapamiętałby na całe życie – pisze profesor Witold Modzelewski.

Podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej

W marcu 2018 r. mija rok od utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Pierwsza rocznica to dobra okazja do podsumowania wprowadzonych zmian. Zdaniem Ministerstwa Finansów wyniki KAS dowodzą, że reforma administracji skarbowej była potrzebna i przynosi zakładane efekty.

Zakaz handlu w niedziele - 11 marca nie zrobimy zakupów

Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedziele, która obowiązuje od 1 marca br., 11 marca jest pierwszą niedzielą, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów. W każdym miesiącu tego roku dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia, wobec czego Polacy będą mogli zrobić zakupy w 21 niedziel.

Konstytucja Biznesu przyjęta przez Sejm, czeka na podpis prezydenta

W dniu 6 marca Sejm zakończył pracę nad Konstytucją Biznesu i skierował do podpisu prezydenta. Pakiet pięciu ustaw, z których składa się Konstytucja Biznesu, wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia. Najważniejszą ustawą pakietu jest Prawo przedsiębiorców.

Zmieniające się prawo wyzwaniem dla audytu

W dniu 28 lutego 2018 r. w Warszawie odbyła się VII Konferencja IIA Polska dla Sektora Finansowego, pt. „Rola audytu wewnętrznego w aspekcie zmieniającego się prawa regulującego działalność instytucji finansowej”. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor.

Ulga termomodernizacyjna w PIT dla ocieplających swoje domy

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny poinformował 5 marca 2018 roku, że obecnie trwają Trwają rozmowy z resortem finansów na temat wprowadzenia termomodernizacyjnej ulgi podatkowej oraz systemu kredytów na ocieplenie własnych domów.

Pierwsze zapisy na konkurs Księgowi Przyszłości

1 marca rozpoczęła się rejestracja drużyn do III edycji prestiżowego konkursu Księgowi Przyszłości, organizowanego w czterech kategoriach: zawodowej, studenckiej, uczniowskiej oraz płacowo-kadrowej W ciągu zaledwie kilku dni do udziału w konkursie zgłosiło się ponad 50 zespołów. Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz firma Soneta. Patronem medialnym jest Infor.

Umowy na prace sezonowe w rolnictwie z obowiązkowymi składkami i podatkiem

Wprowadzenie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej o pomocy przy zbiorach (dla osób pracujących sezonowo w rolnictwie), jak również wprowadzenie odpowiednich zmian w ubezpieczeniu zdrowotnym i podatku dochodowego od osób fizycznych - takie rozwiązania zawiera projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, przygotowany przez resort rolnictwa.

Obowiązki podmiotów świadczących usługi wymiany waluty wirtualnej

W dniu 1 marca 2018 r. Sejm przyjął ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która wprowadza m.in. definicję waluty wirtualnej. Nowe regulacje nakładają na podmioty, które świadczą usługi wymiany waluty wirtualnej (w tym kryptowaluty), obowiązek zawiadamiania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) o podejrzanych transakcjach.

Zakaz geoblokady w UE

Rada UE przyjęła 28 lutego 2018 r. rozporządzenie zakazujące nieuzasadnionej geoblokady (geo-blocking) na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Sprzedający nie będzie mógł m.in. blokować ani ograniczać klientom dostępu do interfejsów internetowych z powodu obywatelstwa lub miejsca zamieszkania. Jeżeli blokuje lub ogranicza dostęp bądź przekierowuje na inną wersję interfejsu, będzie musiał podać wyjaśnienie. Nowe przepisy wejdą w życie pod koniec 2018 roku.

Emerytura? Niecałe 40% ostatniej pensji!

Pokolenie obecnych 20-latków po przejściu na emeryturę będzie otrzymywać świadczenie w wysokości 38,6 proc. ostatniej pensji wypłaconej przez pracodawcę – wynika z prognoz OECD. Średnia dla krajów tej organizacji wynosi 63 proc. Tak niska stopa zastąpienia powoduje, że Polacy powinni zacząć myśleć o prywatnych oszczędnościach na ten cel. Produkty takie jak IKZE – obok pomnażania pieniędzy – zapewniają ich posiadaczom dodatkowe korzyści w postaci ulg podatkowych.

Przedsiębiorcy handlujący w internecie elektroniką bez zwolnienia z VAT

Ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy handlują w internecie elektroniką czy sprzętem RTV i AGD. To jedna z nowości, którą przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT przygotowany przez Ministerstwo Finansów. MF planuje, że zmiany wejdą w życie 1 lipca 2018 r. i pomogą uszczelnić system podatkowy a także uprościć przepisy.

Ponad 93% podatników VAT złożyło JPK_VAT za styczeń 2018

Ministerstwo Finansów poinformowało, że do 26 lutego 2018 r. przedsiębiorcy złożyli 1,7 mln JPK_VAT za styczeń. Według wstępnych szacunków z ego obowiązku wywiązało się w ustawowym terminie 93-95 proc. firm. Pliki JPK_VAT za luty 2018 r. przedsiębiorcy powinni złożyć pomiędzy 1 a 26 marca br. (podobnie jak w lutym, 25. dzień marca przypada w niedzielę).

Kolejne zmiany uszczelniające w VAT w II kwartale 2018 roku

Ministerstwo Finansów przygotowuje dalsze uszczelnienie w systemie VAT, a także zmiany usuwające uciążliwe dla podatników i niepotrzebne obowiązki oraz zmiany realizujące postulaty z orzecznictwa sądowego Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2018 roku.

JPK_VAT tylko do północy

26 lutego 2018 r. o północy mija termin, w którym prawie 1,7 mln przedsiębiorców powinno wysłać do skarbówki swój pierwszy plik JPK_VAT, będący elektroniczną ewidencją rozliczeń VAT. Kto tego nie zrobi, musi liczyć się z grzywną wynoszącą nawet 8 tys. zł. Przedsiębiorca, który uważa, że JPK go nie dotyczy, może zapłacić nawet 42 tys. zł – ostrzega Tax Care.

Eksperci Ministerstwa Finansów odpowiadają na pytania dot. JPK_VAT

26 lutego 2018 r. mija termin złożenia przez mikroprzedsiębiorców ich pierwszego JPK_VAT (za styczeń 2018 r.). W całym kraju Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa realizują wiele form wsparcia dla podatników w wypełnieniu tego obowiązku, m.in. konsultacje telefoniczne. Także i w redakcji portalu infor.pl 21 lutego odbył się dyżur telefoniczny ekspertów Ministerstwa Finansów. Na pytania podatników odpowiadali starsi specjaliści z Departamentu Poboru Podatków MF Grzegorz Piszczek i Robert Sowa. Przedstawiamy wybrane pytania i odpowiedzi z tego dyżuru.

Przedsiębiorcy złożyli już ponad milion JPK_VAT za styczeń

Ministerstwo Finansów poinformowało, że do 23 lutego przedsiębiorcy złożyli już ponad 1 000 000 plików JPK_VAT. Przypomniano jednocześnie, że termin na wysłanie pliku za styczeń 2018 r. upływa w poniedziałek 26 lutego br.

Ministerstwo Finansów uwzględni zalecenia KE dot. opodatkowania gospodarki cyfrowej

Ministerstwo Finansów chce uwzględnić rekomendacje Komisji Europejskiej w sprawie opodatkowania gospodarki cyfrowej. W Ministerstwie powołano już zespół badający różne warianty wprowadzenia takiego opodatkowania.

Czy bez deklaracji podatkowych wpłyną do budżetu jakiekolwiek dochody z VAT-u?

Zgodnie z już potwierdzonymi informacjami z początkiem przyszłego (2019) roku podatnicy VAT nie będą już składać deklaracji podatkowych. Nie wiadomo na jakiej podstawie będą dokumentować wpłaty oraz zwroty tego podatku, bo przecież jedynym możliwym sposobem prawnego określenia zobowiązania podatkowego, podatku należnego, podatku naliczonego, różnicy podatku oraz kwoty żądanego zwrotu, a różnicy podatku jest przecież złożenie deklaracji. Nie ma innej możliwości: bez deklaracji ani rusz - pisze profesor Witold Modzelewski.

Kasy fiskalne w kantorach - MF szykuje zmiany

Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w zakresie stosowania kas rejestrujących w kantorach. Projektowane zmiany dotyczą zwolnienia podmiotów prowadzących działalność w zakresie wymiany walut z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących do końca 2018 roku.

Wada 500 plus - nie zachęca do podejmowania zatrudnienia

Konstrukcja programu 500 plus nie promuje zatrudnienia, a ostatnie dane GUS sugerują nawet, że może ona sprzyjać wzrostowi bierności zawodowej. Prawdopodobnie ok. 2,5 miliona rodziców zastanawia się obecnie, czy warto podjąć zatrudnienie, dłużej pracować, albo poprawiać swoje kwalifikacje, ryzykując przy tym utratę świadczenia rodzinnego - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Urzędy skarbowe sprawdzają biznes weselny

Świętokrzyska skarbówka skontrolowała w ubiegłym roku 17 przedsiębiorców organizujących przyjęcia weselne. W Zakopanem wezwano do udzielenia informacji 345 młodych par. Kontrole są prowadzone w kilku miejscach w kraju. Ale choć lokalni urzędnicy twierdzą, że dostali odgórne zalecenie z Warszawy, to zapytana o to KAS zaprzeczyła. Kontrolowane są firmy, a młode pary są źródłem informacji dla skarbówki, która chciałaby się od nich dowiedzieć np. jakie były faktyczne koszty imprezy, czy dostali rachunek lub kwit z kasy fiskalnej etc.

Preferencje podatkowe w nowej SSE

Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, który zakłada, że cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną (SSE). Preferencje podatkowe w nowej SSE zostaną uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy; premiowane będą inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne.

Czy mikroprzedsiębiorcy są gotowi na JPK_VAT?

Z badań przeprowadzonych na zlecenie e-file, producenta programu fillUp, wynika, że aż 45% polskich mikroprzedsiębiorców nie wie nic lub wie bardzo mało na temat JPK_VAT, a 51% - na chwilę przed pierwszym rozliczeniem – nie jest na nie gotowa. Najgorzej poinformowaną grupą są osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Tym niemniej z danych Ministerstwa Finansów (22 lutego 2018 r., godz. 16:00) wynika, że już ponad 50% najmniejszych podatników złożyło swój pierwszy JPK_VAT i z każdą godziną procent ten wyraźnie rośnie.

Jak skutecznie opodatkować międzynarodowe firmy cyfrowe

Aby skutecznie opodatkować przedsiębiorstwa działające globalnie w ramach tzw. gospodarki cyfrowej (biznes elektroniczny, internetowy - np. Google, Facebook) potrzebna jest współpraca międzynarodowa. Tak uważają eksperci podatkowi, z którymi rozmawiała PAP. W opinii ekspertów zmiany są konieczne. Trzeba albo wprowadzić nowy podatek albo zmodyfikować obecne przepisy. Jednym z pomysłów jest tzw. podatek cyfrowy.

Nowe zasady prowadzenia kontroli przedsiębiorców na gruncie reformy KAS - spotkanie

Accace Polska zaprasza na bezpłatne spotkanie, na którym zostaną omówione najważniejsze kwestie związane z zasadami kontroli przedsiębiorców przez organy Krajowej Administracji Skarbowej. Spotkanie odbędzie się 15 marca 2018 r. w Warszawie. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Pracownicze plany kapitałowe – zmiany podatkowe

Projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (z 8 lutego 2018 r.), który obecnie jest przedmiotem konsultacji społecznych (w tym w ramach Rady Dialogu Społecznego) i uzgodnień międzyresortowych, zawiera szereg zmian w przepisach podatkowych. Co się zmieni (już od 2019 roku)?

Co powinno się zmienić w sądowej kontroli decyzji podatkowych

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego sądy administracyjne, badając zgodność z prawem decyzji podatkowych, powinny mieć obowiązek bronić poglądów prawnych obywatela, jeżeli stosuje on wprost przepisy podatkowe. Powinno się też w ramach sądów administracyjnych wydzielić takie, które będą zajmowały się tylko podatkami.

Pracownicze Plany Kapitałowe już od 1 stycznia 2019 roku

Rozpoczęły się konsultacje projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Ma to być (już od 2019 roku) dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania, stanowiący dodatkowe zabezpieczenie finansowe dla przyszłych emerytów.

Listonosz z tabletem pomoże założyć Profil Zaufany

W placówkach Poczty Polskiej na terenie całego kraju (jest ich prawie 4,7 tys.) można zakładać Profil Zaufany, który pozwala załatwić większość spraw urzędowych przez internet. Profil zaufany będą mogli założyć także mieszkańcy tych miejscowości, które są wykluczone cyfrowo i do tej pory nie miały takiej możliwości. Poczta Polska pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi założenie profilu na tablecie, w który będzie wyposażony listonosz. Poczta Polska chce być pierwszym partnerem dla instytucji rządowych w rozwijaniu e-administracji i cyfrowych usług dla obywateli Polski.

E-zwolnienia lekarskie zamiast papierowych od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 papierowe zwolnienia lekarskie całkowicie znikną z obiegu, zastąpione przez zwolnienia elektroniczne (e-ZLA). Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej argumentuje, że e-zwolnienia lekarskiej to duża wygoda i oszczędność czasu zarówno dla lekarzy, ubezpieczonych, jak i pracodawców.

JPK_VAT muszą wysyłać wszyscy podatnicy VAT - także taksówkarze i rolnicy

Ministerstwo Finansów przypomina, że taksówkarze, którzy rozliczają się ryczałtem (VAT-12) mają obowiązek wysyłania do MF Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Obowiązek comiesięcznego wysyłania JPK_VAT mają również rolnicy, zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Mikroprzedsiębiorcy swój pierwszy JPK_VAT (za styczeń 2018 r.) muszą przesłać najpóźniej 26 lutego 2018 r.

Kodeks należytej staranności w VAT już niedługo

Prace nad kodeksem należytej staranności w VAT są na ukończeniu, będzie on miał formę objaśnień podatkowych wiążących dla podatnika, jak i aparatu skarbowego - powiedział PAP Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego branży RTV i IT ZIPSEE "Cyfrowa Polska". Prezes Kanownik jest członkiem zespołu, który wspólnie z resortem finansów pracuje nad dokumentem.

Przedsiębiorcy źle oceniają system podatkowy

Ogólna ocena przedsiębiorców o naszym systemie podatkowym jest mierna - tak wynika z raportu KPMG. Najgorzej oceniona została stabilność systemu podatkowego. Natomiast największą bolączką osób zajmujących się profesjonalnie podatkami i rachunkowością są zagadnienia dotyczące cen transferowych.

Konstytucja Biznesu - wzrost podatków i wpływów do ZUS

W ocenie senatora dr Grzegorza Czeleja Konstytucja Biznesu, którą Sejm uchwalił w styczniu br., da impuls gospodarce do wzrostu. Według niego będzie to skutkowało zwiększeniem liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, a w konsekwencji wzrostem podatków i wpływów do ZUS.

Rusza konkurs Księgowi Przyszłości

Księgowi Przyszłości to ogólnopolski, drużynowy konkursu wiedzy o rachunkowości. W czerwcu tego roku poznamy laureatów trzeciej jego edycji. W poprzednich rywalizacjach uczestniczyło łącznie ponad 3 tysiące specjalistów. Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Soneta sp. z o.o., producent oprogramowania enova365. Patronem medialnym jest Infor.pl.

OPP muszą do 30 czerwca 2018 r. zgłosić konta bankowe do przekazania 1% PIT

Resort finansów informuje, że organizacje pożytku publicznego (OPP) obowiązane są (najpóźniej 30 czerwca 2018 r.) do zgłoszenia rachunku bankowego, na które mają trafić pieniądze z 1 proc. podatku dochodowego (PIT) przekazywanego w rocznych zeznaniach podatkowych. Zgłoszenie rachunku bankowego jest możliwe poprzez złożenie wypełnionego druku NIP-8.

Sukcesja w spółkach handlowych?

Mariusz Haładyj, wiceminister w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii poinformował, że resort analizuje bariery dotyczące sukcesji w przypadku spółek handlowych. Uwzględniona ma zostać potrzeba wprowadzenia nowych przekształceń podmiotowych. Tak minister skomentował propozycję Business Centre Club, aby umożliwić jednoosobowym firmom przekształcenie działalności w spółkę osobową.

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy - projekt

8 lutego 2018 roku wszystkie kluby poselskie poparły w Sejmie skierowanie do dalszych prac w komisji rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Projekt nakłada m.in. obowiązek określania ryzyka prania pieniędzy przez prowadzących giełdy kryptowalut, wprowadza też definicje waluty wirtualnej.

Oficjalne kryterium należytej staranności w VAT będzie prawdopodobnie martwe

Po raz kolejny resort finansów wyznaczył sam sobie termin ogłoszenia oficjalnych kryteriów „należytej staranności”, których dochowanie ma dać – działającym w dobrej wierze podatnikom VAT – prawo do odliczenia z fałszywej faktury. Ma to już nie być jakiś „kodeks dobrych praktyk”, lecz tzw. ogólne objaśnienia, czy nowa forma ogólnej interpretacji ministra finansów. Miesiącem ich ogłoszenia ma być luty 2018 r.: poczekamy, zobaczymy, co tam piszą.

Szerszy katalog działalności twórczych podlegających 50-proc. kosztom

Projekt zmian podatkowych, przyjęty przez rząd 6 lutego br., który dotyczy twórców rozszerza katalog działalności podlegających 50-proc. kosztom. Zgodnie z propozycjami 50-proc. koszty uzyskania przychodu obejmą także: inżynierię budowlaną, tłumaczenia, gry komputerowe oraz działalność naukową i pracę dydaktyczną prowadzoną na uczelni. Okazuje się jednak, że nie rozwiewa to wszystkich wątpliwości, ponieważ nowy katalog nie obejmuje wprost branż od zawsze kojarzonych z działalnością twórczą, np. reklamy.

REKLAMA