| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy mają problemy z weryfikacją cen aut

Celnicy mają problemy z weryfikacją cen aut

Od momentu wejścia w życie specjalnej ustawy, regulującej zwrot akcyzy od aut sprowadzonych z zagranicy, w urzędach celnych tworzą się kolejki.


Związek Zawodowy Celnicy PL wystąpił wczoraj do premiera Donala Tuska z prośbą o rozwiązanie problemu kolejek w urzędach celnych. Wynikają one z konieczności weryfikacji każdej transakcji przywozu samochodu z zagranicy do Polski. Celnicy podkreślają, że od momentu wejścia w życie specjalnej ustawy regulującej zwrot podatku akcyzowego od zagranicznych aut, tj. od 19 lipca, w niektórych urzędach celnych tworzą się kolejki. Zdaniem urzędników wynika to z faktu, że na funkcjonariuszy celnych - w ramach zmian do ustawy o podatku akcyzowym - nałożone zostały nowe zadania polegające na obowiązkowej weryfikacji praktycznie każdej transakcji przed wydaniem podatnikowi stosownego zaświadczenia umożliwiającego rejestrację samochodu.

- Podatnicy nie przygotowali się do zmian, co powoduje bardzo duże utrudnienia i wydłuża znacznie czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia o zapłaceniu podatku. W wielu miejscach dochodzi do paraliżu pracy urzędów - podkreślają celnicy.

Dodajmy, że weryfikacja cen dotyczy samochodów sprowadzanych od 19 lipca. Nie obejmuje zatem samochodów, których dotyczy zwrot części akcyzy na podstawie ustawy o zwrocie, czyli sprowadzonych w latach 2004-2006.

- Przepis dotyczący weryfikacji podstawy opodatkowania nie będzie miał zastosowania do samochodów sprowadzonych przed 19 lipca 2008 r. - zapewniał niedawno na łamach GP wiceminister finansów Jacek Kapica.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK