| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy mają problemy z weryfikacją cen aut

Celnicy mają problemy z weryfikacją cen aut

Od momentu wejścia w życie specjalnej ustawy, regulującej zwrot akcyzy od aut sprowadzonych z zagranicy, w urzędach celnych tworzą się kolejki.


Związek Zawodowy Celnicy PL wystąpił wczoraj do premiera Donala Tuska z prośbą o rozwiązanie problemu kolejek w urzędach celnych. Wynikają one z konieczności weryfikacji każdej transakcji przywozu samochodu z zagranicy do Polski. Celnicy podkreślają, że od momentu wejścia w życie specjalnej ustawy regulującej zwrot podatku akcyzowego od zagranicznych aut, tj. od 19 lipca, w niektórych urzędach celnych tworzą się kolejki. Zdaniem urzędników wynika to z faktu, że na funkcjonariuszy celnych - w ramach zmian do ustawy o podatku akcyzowym - nałożone zostały nowe zadania polegające na obowiązkowej weryfikacji praktycznie każdej transakcji przed wydaniem podatnikowi stosownego zaświadczenia umożliwiającego rejestrację samochodu.

- Podatnicy nie przygotowali się do zmian, co powoduje bardzo duże utrudnienia i wydłuża znacznie czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia o zapłaceniu podatku. W wielu miejscach dochodzi do paraliżu pracy urzędów - podkreślają celnicy.

Dodajmy, że weryfikacja cen dotyczy samochodów sprowadzanych od 19 lipca. Nie obejmuje zatem samochodów, których dotyczy zwrot części akcyzy na podstawie ustawy o zwrocie, czyli sprowadzonych w latach 2004-2006.

- Przepis dotyczący weryfikacji podstawy opodatkowania nie będzie miał zastosowania do samochodów sprowadzonych przed 19 lipca 2008 r. - zapewniał niedawno na łamach GP wiceminister finansów Jacek Kapica.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »