| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie przymusu składania oświadczeń o posiadanym majątku

Nie będzie przymusu składania oświadczeń o posiadanym majątku

ZMIANA PRAWA - Od nowego roku podatnik wezwany do złożenia oświadczenia o nieruchomościach, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej, będzie mógł odmówić jego złożenia.


Wtoku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania podatkowego, organ podatkowy wzywa stronę postępowania lub kontrolowanego do złożenia oświadczenia o nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej. Takie uprawnienie będzie organom podatkowym dawał art. 39 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po wejściu w życie zmian, które zaproponowało Ministerstwo Finansów.

Co prawda oświadczenia takiego składane są już dzisiaj. Istotną nowością będzie to, że strona lub kontrolowany będą mogli odmówić złożenia oświadczenia. Co więcej, organ podatkowy będzie zobowiązany uprzedzić osobę wezwaną o prawie odmowy złożenia tego oświadczenia oraz o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Tak jak w obecnym stanie prawnym, oświadczenie będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania nie będzie jednak podlegało niepodanie szacunkowej wartości rzeczy lub praw albo podanie wartości odbiegającej od rzeczywistej wartości rzeczy lub prawa. Nie będzie także kar za nieścisłości lub błędy w podanej wartości nieruchomości, praw lub rzeczy.

Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać 1 stycznia 2009 r. Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej został już przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu, który zajmie się nim jednak najwcześniej we wrześniu.

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK