| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany VAT najwcześniej w maju

Zmiany VAT najwcześniej w maju

Nowe zasady odliczeń VAT od samochodów i ulga na złe długi nie wejdą w życie 1 kwietnia, jak planowali posłowie. Senat zajmie się nowelizacją ustawy o VAT dopiero 31 marca.

Na zmiany w ustawie o VAT z niecierpliwością czekają przedsiębiorcy. Mimo że prace nad nowelizacją trwają od niemal roku, dopiero ostatnio nabrały tempa. W środę na posiedzeniu Sejmu odbyło się drugie czytanie projektu, w czwartek posłowie Komisji Finansów Publicznych przyjęli część zgłoszonych poprawek (zwłaszcza te popierane przez rząd), by w piątek nowelizację poddać pod głosowanie w trzecim czytaniu. Sejm przyjął nowelizację, odrzucając większość propozycji zgłoszonych przez opozycję. Okazuje się jednak, że mimo przyspieszenia prac nad zmianami w VAT, datę ich wejścia w życie zaplanowano zbyt optymistycznie. Zgodnie z projektem ustawa ma zacząć obowiązywać 1 kwietnia. Do tego czasu musi się nią zająć jeszcze Senat i podpisać prezydent. – Jeżeli Senat będzie chciał wprowadzić swoje poprawki, to raczej nie ma szans na to, by ustawa zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia. Senat będzie musiał zmienić termin wejścia w życie nowelizacji. Będzie dobrze, jeżeli zmiany wejdą w życie 1 maja, po roku obowiązywania przepisów w obecnym kształcie. Jeśli Senat poprawek nie zgłosi, nowelizacja może wejść w życie 1 kwietnia – uważa poseł Artur Zawisza z PiS.

Okazuje się jednak, że termin 1 kwietnia jest mało prawdopodobny, nawet jeżeli Senat nie będzie miał zastrzeżeń do ustawy i przyjmie ją bez poprawek. Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 16, 17 i 18 marca. W planie nie ma jednak prac nad nowelizacją ustawy o VAT, chociaż – jak dowiedzieliśmy się w kancelarii Senatu – porządek obrad można zmieniać.

– Następne posiedzenie Senatu zaplanowano na 31 marca. Wtedy też pod obrady ma trafić przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT – informuje Joanna Nowaczyk z Działu Posiedzeń Senatu.

Dlaczego nie wcześniej? Ponieważ najpierw projektem będzie się musiała zająć senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych. Najbliższe jej posiedzenie wyznaczono na 15 kwietnia, ale w porządku obrad nie ma ustawy o VAT. Komisja nie zdąży więc przygotować sprawozdania przed posiedzeniem Senatu. Senat będzie zatem musiał zmienić datę wejścia w życie zmian w VAT. Nie wiadomo, jaki nowy termin wybierze.

Ustawa wprowadza m.in. nowe zasady odliczeń VAT od samochodów kupowanych na potrzeby firm, ulgę na złe długi i wyłącza z opodatkowania wynagrodzenia pracowników zatrudnianych na umowę zlecenia i o dzieło.

Sejm nie przyjął natomiast poprawek opozycji zakładających m.in. obniżenie VAT na ubranka dziecięce.

Marcin Musiał
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »