| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany VAT najwcześniej w maju

Zmiany VAT najwcześniej w maju

Nowe zasady odliczeń VAT od samochodów i ulga na złe długi nie wejdą w życie 1 kwietnia, jak planowali posłowie. Senat zajmie się nowelizacją ustawy o VAT dopiero 31 marca.

Na zmiany w ustawie o VAT z niecierpliwością czekają przedsiębiorcy. Mimo że prace nad nowelizacją trwają od niemal roku, dopiero ostatnio nabrały tempa. W środę na posiedzeniu Sejmu odbyło się drugie czytanie projektu, w czwartek posłowie Komisji Finansów Publicznych przyjęli część zgłoszonych poprawek (zwłaszcza te popierane przez rząd), by w piątek nowelizację poddać pod głosowanie w trzecim czytaniu. Sejm przyjął nowelizację, odrzucając większość propozycji zgłoszonych przez opozycję. Okazuje się jednak, że mimo przyspieszenia prac nad zmianami w VAT, datę ich wejścia w życie zaplanowano zbyt optymistycznie. Zgodnie z projektem ustawa ma zacząć obowiązywać 1 kwietnia. Do tego czasu musi się nią zająć jeszcze Senat i podpisać prezydent. – Jeżeli Senat będzie chciał wprowadzić swoje poprawki, to raczej nie ma szans na to, by ustawa zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia. Senat będzie musiał zmienić termin wejścia w życie nowelizacji. Będzie dobrze, jeżeli zmiany wejdą w życie 1 maja, po roku obowiązywania przepisów w obecnym kształcie. Jeśli Senat poprawek nie zgłosi, nowelizacja może wejść w życie 1 kwietnia – uważa poseł Artur Zawisza z PiS.

Okazuje się jednak, że termin 1 kwietnia jest mało prawdopodobny, nawet jeżeli Senat nie będzie miał zastrzeżeń do ustawy i przyjmie ją bez poprawek. Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 16, 17 i 18 marca. W planie nie ma jednak prac nad nowelizacją ustawy o VAT, chociaż – jak dowiedzieliśmy się w kancelarii Senatu – porządek obrad można zmieniać.

– Następne posiedzenie Senatu zaplanowano na 31 marca. Wtedy też pod obrady ma trafić przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT – informuje Joanna Nowaczyk z Działu Posiedzeń Senatu.

Dlaczego nie wcześniej? Ponieważ najpierw projektem będzie się musiała zająć senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych. Najbliższe jej posiedzenie wyznaczono na 15 kwietnia, ale w porządku obrad nie ma ustawy o VAT. Komisja nie zdąży więc przygotować sprawozdania przed posiedzeniem Senatu. Senat będzie zatem musiał zmienić datę wejścia w życie zmian w VAT. Nie wiadomo, jaki nowy termin wybierze.

Ustawa wprowadza m.in. nowe zasady odliczeń VAT od samochodów kupowanych na potrzeby firm, ulgę na złe długi i wyłącza z opodatkowania wynagrodzenia pracowników zatrudnianych na umowę zlecenia i o dzieło.

Sejm nie przyjął natomiast poprawek opozycji zakładających m.in. obniżenie VAT na ubranka dziecięce.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK