| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przy przekształceniu spółki wspólnicy nie muszą płacić PIT od przychodu

Przy przekształceniu spółki wspólnicy nie muszą płacić PIT od przychodu

Niepodzielony zysk spółki kapitałowej przeznaczony na kapitał podstawowy spółki osobowej nie stanowi przychodu udziałowców. Wspólnicy nie muszą więc płacić podatku dochodowego.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpiła do organów podatkowych o udzielenie interpretacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjaśniła, że zamierza przekształcić się w spółkę komandytową. Pieniądze z kapitału zapasowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki kapitałowej), pochodzące z niepodzielonego zysku, zostaną przekazane na kapitał podstawowy spółki komandytowej (spółki osobowej). W ocenie podatniczki taki przepływ pieniędzy w związku z przekształceniem spółki nie powinien spowodować powstania przychodu po stronie wspólników. W jej ocenie wspólnicy nie uzyskują przychodu z kapitałów pieniężnych.

Organy podatkowe obu instancji były jednak innego zdania. Spółka jako płatnik powinna odprowadzić podatek od przychodu wspólników. W ich ocenie wspólnicy w chwili podjęcia uchwały o przekazaniu pieniędzy nimi dysponują. A skoro tak, to uzyskują przychód.

Sąd I instancji nie zgodził się ze stanowiskiem fiskusa. Jego zdaniem wspólnicy nie uzyskują przychodu z kapitałów pieniężnych, bo uchwała nie dotyczy przekazania zysku, ale przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.

Dyrektor izby skarbowej zaskarżył korzystne dla spółki orzeczenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną. W uzasadnieniu sąd przyznał, że w przypadku kapitałów pieniężnych chodzi o dochód (przychód) faktycznie otrzymany. Nie musi więc to oznaczać zapłaty czy wpłaty pieniędzy, wystarczy, że pieniędzmi można dysponować. Jednak w opisanej sytuacji wspólnicy nie uzyskali prawa do dysponowania niepodzielonym zyskiem z kapitału zapasowego.

Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny, czymś innym w spółce kapitałowej jest wspólnik, a czymś innym zgromadzenie wspólników, które jest organem spółki. Nie można uznać, że w chwili podejmowania uchwały przez zgromadzenie wspólnik decyduje w swojej własnej, osobistej sprawie. Ponadto uchwała dotyczy- ła przekształcenia spółki. Wspólnicy w żadnym momencie nie zyskiwali prawa do dysponowania zyskiem, a tym samym nie uzyskali w związku z przekształceniem przychodu z kapitałów pieniężnych. Spółka nie miała obowiązku jako płatnik odprowadzać od tego podatku.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II FSK 871/08

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK