| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dla kogo VAT-25

Dla kogo VAT-25

Dla przyczep lub naczep naczelnik urzędu skarbowego nie ma obowiązku wydawania zaświadczenia na formularzu VAT-25 - podkreślono w piśmie Ministerstwa Finansów. Tymczasem niektórzy czytelnicy "GP" twierdzą, że brak zaświadczenia może komplikować dokonanie rejestracji

Wydawaniu zaświadczeń poświęcone jest pismo Departamentu Podatków Pośrednich Ministerstwa Finansów (nr PP4-8130-1273/04/TZ/3944). W dokumencie tym powołano się na przepis art. 105 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z tymi regulacjami, naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są zobowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających uiszczenie przez podatnika podatku od towarów i usług, w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4 (lub potwierdzających brak takiego obowiązku), z tytułu przywozu pojazdów nabywanych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska. Chodzi o pojazdy, które mają być dopuszczone do ruchu w kraju.

W piśmie podkreślono, że przepisy dotyczące wydawania takich zaświadczeń powinny uwzględniać regulacje zawarte we wspomnianym art. 103 ust. 3 i 4 ustawy. Dokonują one rozróżnienia środków transportu na „nowe” oraz „inne”. Za inne środki transportu powinny być uznane pojazdy tożsame z nowymi (w przypadku pojazdów lądowych są to te, które wymieniono w poz. 1-4, 9-10, 15-20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata), niespełniające warunku niezbędnego do tego, aby uznać je za nowe środki transportu.

W piśmie ministerstwa podkreślono, że zgodnie z ustawą – Prawo o ruchu drogowym, przez pojęcie „przyczepa” rozumie się pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym. Natomiast przez pojęcie „naczepa” rozumie się przyczepę, której część spoczywa na pojeździe silnikowym i go obciąża. Przyczepy i naczepy nie mają własnego napędu, co jest warunkiem niezbędnym do uznania danego pojazdu za środek transportu w ustawie o VAT.

W związku z tym, gdy przedmiotem nabycia jest przyczepa lub naczepa, naczelnik urzędu skarbowego nie ma obowiązku wydawania zaświadczenia na formularzu
VAT-25.

Tymczasem niektórzy czytelnicy „GP” twierdzą, że brak takiego zaświadczenia może komplikować dokonanie rejestracji.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK