| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydatki na nierozpoczętą inwestycję stanowią koszt

Wydatki na nierozpoczętą inwestycję stanowią koszt

Wydatki poniesione na nierozpoczętą inwestycję nie stanowią kosztów zaniechanej inwestycji. Tym samym mogą być kosztem podatkowym.


ORZECZENIE

Spółka jako deweloper zajmowała się kupnem nieruchomości i budową domów, które następnie wynajmowała. W ramach przygotowania do inwestycji zlecała innym firmom sprawdzenie potencjalnych gruntów pod budowę. Firmy te miały m.in. sprawdzić, jaki jest status gruntów, ich przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego, jakie są ceny nieruchomości w danym miejscu. Jeżeli dana lokalizacja dawała widoki na zysk, spółka podejmowała decyzję o jej nabyciu. Jednak gdy okazywało się, że transakcja jest ryzykowna, rezygnowała z zakupu.

W związku z tym deweloper wystąpił do organów podatkowych z pytaniem, czy wydatki poniesione na rzecz zewnętrznych firm stanowią koszty zaniechanej inwestycji. Taki wydatek zgodnie z ustawą o CIT nie jest kosztem uzyskania przychodów.

Organy podatkowe wydały interpretację niekorzystną dla podatnika, ale sąd administracyjny I instancji uwzględnił skargę spółki.

Racji organom podatkowym nie przyznał też Naczelny Sąd Administracyjny, do którego skargę kasacyjną wniósł dyrektor izby skarbowej. W ocenie NSA wydatki poniesione przed rozpoczęciem inwestycji, jeżeli inwestycja ta nie została rozpoczęta, nie mogą stanowić wyłączonych z kosztów podatkowych kosztów zaniechanej inwestycji. Jak zauważył sąd, inwestycją w rozumieniu art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Inwestor, który nie był właścicielem nieruchomości i nie miał pozwolenia na budowę, nie mógł nic budować. Dlatego wydatki poczynione przez spółkę nie mogą zostać uznane za koszty zaniechanej inwestycji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy o CIT.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II FSK 744/07

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK