| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wpływy z podatku od zysków giełdowych będą niższe

Wpływy z podatku od zysków giełdowych będą niższe

Wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych od zysków kapitałowych z rozliczenia PIT za 2007 rok były rekordowe. Spadki na giełdzie mogą spowodować, że ta tendencja się odwróci, i to już w rozliczeniu za 2008 rok. Zdaniem ekspertów niski PIT od dochodów giełdowych może się utrzymywać przez kilka lat w wyniku odliczania strat.


ANALIZA

Zpodsumowania rozliczenia PIT za 2007 rok wynika, że wpływy z giełdy były rekordowe. Dochody kapitałowe rozliczyło 298 tys. osób, a podatek należny wyniósł 2,1 mld zł, co jest kwotą prawie o 0,5 mld zł wyższą niż w rozliczeniu PIT-38 za 2006 rok. Niestety, tak dobry scenariusz nie będzie możliwy przy rozliczeniu za 2008 rok. Niskie wpływy z podatku od zysków kapitałowych będą efektem spadków na giełdzie.

Dobre wyniki na giełdzie przekładają się na wyższe dochody, a tym samym na większe wpływy do budżetu z tytułu podatku od zysków giełdowych. Zakładając, że ta tendencja może się odwrócić ze względu na ciągłe spadki na giełdzie, podatnicy zamiast zysków giełdowych będą mieli straty.

Co więcej, jak podkreślają eksperci, tendencja niskich wpływów budżetowych z tego tytułu może utrzymać się nawet przez kilka lat w związku z możliwością rozliczania strat.

- Poniesione straty na jednych inwestycjach giełdowych będą mogły być kompensowane zyskami uzyskanymi z inwestycji giełdowych - podkreśla Aleksandra Obońska, doradca podatkowy, menedżer w Deloitte.

Dodaje, że tendencja spadkowa będzie miała również swoje przełożenie na gospodarkę m.in. poprzez to, że niższe dochody z zysków giełdowych czy też poniesione straty przełożą się odpowiednio na niższe wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku giełdowego bądź też zupełny brak takich wpływów.

Co więcej, poniesione straty na inwestycjach giełdowych, które przekroczą osiągnięte zyski w danym roku, mogą być rozliczone przez pięć kolejnych lat. Przy czym obniżenie dochodu w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. tej straty

- Oznacza to, że spadki na giełdzie nie tylko spowodują obniżenie wpływów do budżetu w roku spadku, ale może się to również przełożyć na niższe wpływy w kolejnych latach - argumentuje Aleksandra Obońska.

Strata też do rozliczenia

Opodatkowaniu podlega suma dochodów giełdowych, czyli różnica pomiędzy sumą przychodów ze zbycia papierów wartościowych a kosztami ich uzyskania, którymi są nie tylko wydatki na samo nabycie papierów, ale także koszty dodatkowe, jak np. prowizje maklerskie. Jak tłumaczy Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, w skrajnym przypadku możliwe jest także wystąpienie straty podatkowej, jeżeli suma przychodów ze zbycia papierów będzie niższa od kosztów ich uzyskania. Tego rodzaju strata podlega rozliczeniu z dochodami przyszłych pięciu lat podatkowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK