| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podmioty z kapitałem mieszanym sprawdzi UKS

Podmioty z kapitałem mieszanym sprawdzi UKS

Podmioty posiadające kapitał państwowy i prywatny będą podlegać kontroli skarbowej bez względu na wielkość kapitału prywatnego.


ZMIANA PRAWA

Kontroli skarbowej będą podlegać podmioty z udziałem Skarbu Państwa, podmioty wykorzystujące mienie przekazane przez Skarb Państwa oraz sprywatyzowane mienie Skarbu Państwa. Takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, opracowany przez Ministerstwo Finansów.

Dziś kontroli skarbowej podlegają jednostki wykorzystujące mienie przekazane przez Skarb Państwa w celu realizacji zadań publicznych oraz sprywatyzowane mienie Skarbu Państwa.

Jak podkreśla MF, zmiany w tym zakresie mają na celu usunięcie istniejących wątpliwości interpretacyjnych dotyczących możliwości przeprowadzania postępowań kontrolnych w podmiotach o kapitale mieszanym, tj. podmiotach z uczestnictwem kapitałowym mienia państwowego i prywatnego. Po zmianach kontrole takie stałyby się możliwe bez względu na wielkość udziału mienia państwowego.

Zdaniem resortu finansów brak projektowanej nowelizacji mógłby w praktyce doprowadzić do sytuacji, w której podmioty przestają podlegać kontroli, jeżeli w danym podmiocie nastąpi zaangażowanie udziału kapitału prywatnego w jakiejkolwiek wysokości. Proponowana zmiana ma pozwolić na badanie celowości i zgodności z prawem wykorzystywania przez kontrolowany podmiot mienia państwowego.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK