| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd chce zwolnić z podatku pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych

Rząd chce zwolnić z podatku pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych

Pomoc państwa i samorządów dla ofiar klęsk żywiołowych będzie zwolniona z podatku dochodowego - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PIT opracowany w Ministerstwie Finansów.

Podczas poniedziałkowej konferencji minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że resort szuka też korzystnego dla poszkodowanych rozwiązania w przypadku opodatkowania darowizn.


"Istotne, żeby takie sytuacje nie były wykorzystywane do obejścia istniejącego prawa. Badamy, na ile jesteśmy w stanie zapewnić zwolnienie z opodatkowania autentycznej pomocy, wynikającej z sytuacji losowych, a z drugiej strony, nie otwierać furtki do obejścia obowiązującej ustawy o podatku od spadków i darowizn" - powiedziałáRostowski.


Projekt nowelizacji ustawy o PIT ma umożliwić zwolnienie z podatku świadczeń otrzymanych z tytułu jednorazowej pomocy materialnej, finansowanej ze środków budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, otrzymanej przez osoby fizyczne w związku z zaistniałym zdarzeniem losowym.


Zgodnie z uzasadnieniem do propozycji MF, do ustawy zostaną wprowadzone przepisy, które do tej pory pojawiały się w rozporządzeniach w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów). MF informuje, że nowelizacja ma objąć zwolnieniem pomoc udzieloną także w 2008 r.


"Jak wskazują przykre doświadczenia z lat ubiegłych (np. tragiczne w skutkach wydarzenia losowe, tj. katastrofa budowlana hali znajdującej się na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, katastrofa w kopalni "Halemba"), udzielenie pomocy materialnej ze strony władz państwowych i samorządowych w niektórych przypadkach jest niezbędne" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.


Według ministerstwa, odszkodowania wypłacane przez zakłady ubezpieczeniowe dla poszkodowanych są obecnie zwolnione z podatku dochodowego. Podobnie, podatku nie trzeba płacić w przypadku darowizn przekazywanych poszkodowanym przez członków ich najbliższych rodzin.


Jeżeli jednak darowizny są przekazywane przez osoby obce z tzw. III grupy podatkowej lub firmy, czy organizacje, podatek może wynieść od 12 proc. do 20 proc. - w zależności od kwoty lub wartości darowanej rzeczy. Resort zwraca jednak uwagę, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn w takim przypadku wolne od podatku są datki o wartości do 4902 zł.


Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos zapewniła, że każdy obdarowany może - na podstawie Ordynacji podatkowej - wystąpić do urzędu skarbowego o umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie płatności podatku.


"Podatki od spadków i darowizn stanowią dochody własne gmin. Decyzję o umorzeniu wydaje naczelnik urzędu skarbowego, ale po konsultacji z prezydentem, burmistrzem lub wójtem. Opinia ta ma kluczowe znaczenie dla orzeczenia naczelnika" - tłumaczyła rzecznik MF.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK