| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd chce zwolnić z podatku pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych

Rząd chce zwolnić z podatku pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych

Pomoc państwa i samorządów dla ofiar klęsk żywiołowych będzie zwolniona z podatku dochodowego - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PIT opracowany w Ministerstwie Finansów.

Podczas poniedziałkowej konferencji minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że resort szuka też korzystnego dla poszkodowanych rozwiązania w przypadku opodatkowania darowizn.


"Istotne, żeby takie sytuacje nie były wykorzystywane do obejścia istniejącego prawa. Badamy, na ile jesteśmy w stanie zapewnić zwolnienie z opodatkowania autentycznej pomocy, wynikającej z sytuacji losowych, a z drugiej strony, nie otwierać furtki do obejścia obowiązującej ustawy o podatku od spadków i darowizn" - powiedziałáRostowski.


Projekt nowelizacji ustawy o PIT ma umożliwić zwolnienie z podatku świadczeń otrzymanych z tytułu jednorazowej pomocy materialnej, finansowanej ze środków budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, otrzymanej przez osoby fizyczne w związku z zaistniałym zdarzeniem losowym.


Zgodnie z uzasadnieniem do propozycji MF, do ustawy zostaną wprowadzone przepisy, które do tej pory pojawiały się w rozporządzeniach w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów). MF informuje, że nowelizacja ma objąć zwolnieniem pomoc udzieloną także w 2008 r.


"Jak wskazują przykre doświadczenia z lat ubiegłych (np. tragiczne w skutkach wydarzenia losowe, tj. katastrofa budowlana hali znajdującej się na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, katastrofa w kopalni "Halemba"), udzielenie pomocy materialnej ze strony władz państwowych i samorządowych w niektórych przypadkach jest niezbędne" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.


Według ministerstwa, odszkodowania wypłacane przez zakłady ubezpieczeniowe dla poszkodowanych są obecnie zwolnione z podatku dochodowego. Podobnie, podatku nie trzeba płacić w przypadku darowizn przekazywanych poszkodowanym przez członków ich najbliższych rodzin.


Jeżeli jednak darowizny są przekazywane przez osoby obce z tzw. III grupy podatkowej lub firmy, czy organizacje, podatek może wynieść od 12 proc. do 20 proc. - w zależności od kwoty lub wartości darowanej rzeczy. Resort zwraca jednak uwagę, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn w takim przypadku wolne od podatku są datki o wartości do 4902 zł.


Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos zapewniła, że każdy obdarowany może - na podstawie Ordynacji podatkowej - wystąpić do urzędu skarbowego o umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie płatności podatku.


"Podatki od spadków i darowizn stanowią dochody własne gmin. Decyzję o umorzeniu wydaje naczelnik urzędu skarbowego, ale po konsultacji z prezydentem, burmistrzem lub wójtem. Opinia ta ma kluczowe znaczenie dla orzeczenia naczelnika" - tłumaczyła rzecznik MF.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK