| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zawiadomienie prokuratury spowoduje zawieszenie postępowania

Zawiadomienie prokuratury spowoduje zawieszenie postępowania

Organ podatkowy, który złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, zawiesi postępowanie do czasu rozstrzygnięcia postępowania karnego.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 4220) wypowiedziało się w sprawie nowelizacji Ordynacji podatkowej. W projekcie, który w lipcu został przyjęty przez rząd, a następnie skierowany do Sejmu, znalazł się przepis uprawniający organ podatkowy do zawieszenia postępowania, jeżeli wskutek uzasadnionego podejrzenia, że istotne dla rozstrzygnięcia sprawy zdarzenia lub czynności w rzeczywistości nie miały miejsca, zawiadomi właściwy organ ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów. Postępowanie będzie podejmowane z urzędu w dniu powzięcia wiadomości o uprawomocnieniu się orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie o przestępstwo.

Resort finansów wyjaśnił, że projektowane przepisy usuną pojawiające się w praktyce wątpliwości co do zakresu działania organu podatkowego w przypadku podejrzenia, że istotne dla wyniku sprawy zdarzenia lub czynności w rzeczywistości nie miały miejsca. Proponowane regulacje nie nakładają jednak na urzędników obowiązku zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów.

Obowiązek ten, jak wskazał resort, wynika z art. 304 par. 2 kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 1997 r. nr 89, poz. 555 z późn. zm.). Nakaz zawiadamiania dotyczy przestępstw ściganych z urzędu, o których organy podatkowe (oraz inne instytucje państwowe i samorządowe) dowiedziały się w związku ze swą działalnością. Samo przypuszczenie, że przestępstwo zostało popełnione, nie jest wystarczające. Organ podatkowy musi podać dowody uzasadniające podejrzenia.

Ministerstwo poinformowało również, że wszelkie wątpliwości dotyczące projektowanych regulacji będą dodatkowo analizowane w trakcie prac parlamentarnych.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK