| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polski certyfikat może pomóc cudzoziemcom w rozliczeniach

Polski certyfikat może pomóc cudzoziemcom w rozliczeniach

Obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji, którzy podejmą pracę w Polsce, powinni postarać się o certyfikat rezydencji. Dzięki niemu rozliczenie z polskim fiskusem będzie prostsze.


Obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji będą mogli pracować w Polsce bez pozwolenia przez dziewięć miesięcy.

- Czy bardziej opłacalne - jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe - dla pracownika ze Wchodu będzie uzyskanie certyfikatu rezydencji w Polsce - pyta pan Marek z Suwałk, który planuje zatrudnić pięciu Białorusinów.

Trudno mówić o opłacalności. Jednak uzyskanie certyfikatu w Polsce może być pomocne przy rozliczeniach z fiskusem. Marek Gadacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, podkreśla, że pobyt i wykonywanie pracy na terytorium Polski przez obywateli Rosji, Ukrainy lub Białorusi będą miały wpływ na ich sytuację podatkową w Polsce. Zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeśli pobyt osoby fizycznej w Polsce w danym roku przekroczy 183 dni lub posiada ona centrum interesów osobistych lub gospodarczych w Polsce, to taka osoba staje się polskim rezydentem podatkowym.

- Bycie rezydentem oznacza, że taka osoba jest opodatkowana w Polsce od całości swoich światowych dochodów. Z drugiej strony taki podatnik może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, jednak pod warunkiem, że małżonek także jest polskim rezydentem. Małżonkowie muszą również spełniać pozostałe warunki do wspólnego rozliczenia, m.in. posiadać wspólnotę majątkową i pozostawać w związku przez cały rok podatkowy - tłumaczy Marek Gadacz.

Dodaje, że w przypadku posiadania polskiej rezydencji podatkowej cudzoziemcy mogą zwrócić się do urzędu skarbowego w Polsce o wydanie tzw. certyfikatu rezydencji podatkowej. Taki dokument ostatecznie poświadczałby, że dana osoba jest uznana w świetle polskich przepisów za rezydenta podatkowego. Cudzoziemcy muszą jednak pamiętać, że posiadanie rezydencji polskiej nie oznacza automatycznie utraty rezydencji podatkowej w kraju pochodzenia.

- Przy takiej kolizji rezydencji ostateczne rozstrzygnięcie powinno być dokonane w oparciu o odpowiednią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Niemniej jednak posiadanie certyfikatu może w praktyce ułatwić rozstrzygnięcie kwestii rezydencji - argumentuje nasz rozmówca z PricewaterhouseCoopers.

Według niego, jeżeli cudzoziemiec okaże się ostatecznie polskim rezydentem, nie będzie miał obowiązku rozliczania uzyskanych w Polsce dochodów w kraju swojego pochodzenia.

- Takie rozliczenie, nawet jeśli nie spowodowałoby wzrostu obciążeń podatkowych, mogłoby okazać się uciążliwe i skomplikowane. Dlatego też uzyskanie certyfikatu może okazać się pomocne - podpowiada Marek Gadacz.

REZYDENT PODATKOWY W POLSCE

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

• posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

• przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »