| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kopalnie walczą o miliard złotych podatku

Kopalnie walczą o miliard złotych podatku

Ponad miliard złotych będą musiały zapłacić kopalnie, jeśli organy podatkowe zaczną egzekwować od nich podatek od nieruchomości od wyrobisk górniczych.


Spór dotyczący opodatkowania podatkiem od nieruchomości wyrobisk górniczych może rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny (TK). Odmówił on jednak rozpatrzenia skargi konstytucyjnej złożonej przez KGHM, gdyż uznał, że spółka nie ma możliwości złożenia skargi. W związku z tym prezes Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby to on wystąpił ze skargą konstytucyjną do TK. Rzecznik po analizie problemu nie znalazł jednak podstaw prawnych do skierowania wniosku do TK w tej sprawie.

Rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego zainteresowane są wszystkie kopalnie i gminy, na których terenie one działają. W praktyce gra toczy się o ponad miliard złotych, który kopalnie musiałyby zapłacić, jeśli gminy i miasta (organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości) zaczną egzekwować podatek. Jeśli jednak kopalnie będą musiały uiścić podatek, to - jak przekonują Tomasz Konik oraz Agnieszka Walter, eksperci firmy Deloitte - spowodowałoby to zwiększenie cen energii oraz powiększyło inflację. Skutki odczułaby zatem cała gospodarka. Jednak najbardziej zagrożone są same kopalnie.

- Są to pieniądze, których kopalnie nie mają lub mogłyby spożytkować na poprawę sytuacji ekonomicznej - swojej i swoich pracowników. Jeżeli będą musiały oddać te pieniądze gminom, staną na skraju bankructwa - mówi Agnieszka Walter z Deloitte.

Problem powstał po nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.), która - jak wskazywał ustawodawca - doprecyzowała wcześniejsze przepisy. Chodzi o definicję budowli, której nie było w ustawie przed 1 stycznia 2003 r., a która została wprowadzona na mocy nowelizacji. Przepis stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. budowle, natomiast budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK