| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niedobory środków unijnych nie zwiększą deficytu budżetowego

Niedobory środków unijnych nie zwiększą deficytu budżetowego

Budżet państwa od 2010 roku będzie podzielony na dwie części, dotyczące środków krajowych i środków europejskich.


ZMIANA PRAWA

UE

Projekt ustawy o finansach publicznych, który przygotowało Ministerstwo Finansów, przewiduje wyodrębnienie w ramach budżetu państwa budżetu środków europejskich. Znajdą się w nim środki na projekty współfinansowane przez Unię Europejską. Budżet środków europejskich będzie załącznikiem do ustawy budżetowej sporządzanym w układzie funkcji państwa, zadań i podzadań wraz z opisem celów tych zadań i mierników wykonania.

Co więcej, podobnie jak w przypadku budżetu państwa, możliwe będzie powstawanie deficytu budżetu środków europejskich. Deficyt ten nie będzie jednak powiększał deficytu państwa, ale będzie powiększał dług publiczny. Oznacza to, że w sytuacji gdy Polska nie otrzyma z Unii Europejskiej transferu pieniędzy, będzie musiała te środki pożyczyć.

Katarzyna Kuniewicz z Katedry Finansów Publicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uważa, że przepisy dzielące budżet na dwie części nie są dobrym rozwiązaniem. W opinii eksperta jest to sprzeczne z zasadą jedności budżetowej i przejrzystości finansów publicznych.

Z projektu ustawy wynika także, że minister finansów na wniosek ministra rozwoju regionalnego, uzgodniony z dysponentem środków, będzie mógł dokonać przeniesień między częściami i działami w ramach budżetu środków europejskich wydatków przeznaczonych na realizację projektów unijnych.

Zdaniem Katarzyny Kuniewicz może to oznaczać, że będzie możliwe przesuwanie środków przeznaczonych na finansowanie jednego programu do puli środków przeznaczonych na finansowanie innego programu.

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Kopijer

Absolwent studiów MBA (Thames Valley University, London). Posiada amerykańskie certyfikaty Modelu ROI™, J.J.Phillips, ROI Institute oraz metodologii Human Performance Improvement, ASTD. Certyfikowany Coach LMI™. Ponad 20-letnie doświadczenia menedżerskie i biznesowe zdobywał, jako Prezes 2C Dom Brokerski Rynku Szkoleń, Prezes American Society for Training and Development na Polskę, Wiceprezes polskiego oddziału International Institute of Coaching, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Project Manager Misji Studyjnych w renomowanych przedsiębiorstwach w Anglii, Francji Niemczech, Holandii i Belgii, organizowanych przez Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Finansów oraz udziałowiec i menedżer różnych firm szkoleniowych i doradczych. Doświadczenie w HR zdobywał, jako specjalista ds. szkoleń w centralnym zarządzie Poczty Polskiej oraz HR Manager w KOMA S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK