| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie trzeba płacić PIT od polisy po zmarłym

Nie trzeba płacić PIT od polisy po zmarłym

Pieniądze wypłacone spadkobiercom po zmarłym z tytułu polisy ubezpieczenia na życie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


INTERPRETACJA

Izba Skarbowa w Warszawie rozstrzygnęła, czy nadwyżka pieniędzy wypłacona spadkobiercom z tytułu polisy ubezpieczenia na życie podlega opodatkowaniu PIT. W analizowanym przypadku zabezpieczeniem kredytu hipotecznego była polisa na życie w grupowym ubezpieczeniu na życie kredytobiorców. Polisa została wykupiona na męża podatniczki, a następnie została przekazana cesją na bank, w którym był zaciągnięty kredyt. Mąż był ubezpieczony na kwotę wyższą niż kwota kredytu (ze względu na ryzyko zmiany kursu waluty). Po śmierci ubezpieczonego kredyt został spłacony, a nadwyżka środków pieniężnych wypłacona spadkobiercom.

Rozstrzygając problem opodatkowania tej kwoty izba stwierdziła, że wypłacona nadwyżka pieniędzy przekazana spadkobiercom z tytułu polisy ubezpieczenia na życie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Organ podatkowy zwrócił uwagę na to, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Z kolei w myśl art. 831 par. 3 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) suma ubezpieczeniowa przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym. Jednak podatniczka jako spadkobierca nie była osobą uprawnioną do otrzymania ubezpieczenia z polisy (beneficjentem był bank). W związku z tym otrzymana nadwyżka środków pieniężnych z polisy jest jednym ze składników masy spadkowej, która podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn (żona może przy tym korzystać ze zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej - przyp. red.). Z tej też przyczyny kwota ta nie podlega opodatkowaniu PIT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 sierpnia 2008 r. (nr IPPB2/415-1213/08-2/SP).

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »