| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zaczynają się sprawy o nielegalnie pobrane cło

Zaczynają się sprawy o nielegalnie pobrane cło

Przed sądami administracyjnymi zaczynają się sprawy o zwrot cła pobranego przez państwo zaraz po wstąpieniu Polski do UE. Według "Gazety Wyborczej", wiele wskazuje na to, że przez pół roku pobierano je nielegalnie.

Dziennik wyjaśnia, że wstępując do Unii w maju 2004 roku, Polska zaczęła podlegać wspólnotowym przepisom celnym. Powinny być one dostępne w internecie, po polsku. Tymczasem przez pół roku - od maja do października - nie były.


Gazeta podaje przykład Czech, które w tej sprawie zwróciły się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy tłumaczenie przepisów faktycznie jest konieczne do nakładania cła. Sąd w grudniu 2007 r., odpowiedział, że tak.


Jeśli polskie sądy uznają, że cło pobierano nielegalnie, ich zwrot, wraz z odsetkami może kosztować budżet państwa ponad 3 mld złotych - przyznaje gazecie sędzia wojewódzkiego sądu administracyjnego z centralnej Polski.


Każdy Polak, który będzie chciał odzyskać pieniądze, musi wpierw złożyć do urzędu celnego pismo z wnioskiem o unieważnienie decyzji w sprawie zapłaty cła, a później, jeśli decyzja będzie negatywna, iść do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Podobną drogę mają do przebycia osoby, które zostały skazane wyrokiem sądu za przestępstwo skarbowe polegające np. na niezapłaceniu cła.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Skała

Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK