| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot wydatków na materiały budowlane tylko dla posiadacza pozwolenia

Zwrot wydatków na materiały budowlane tylko dla posiadacza pozwolenia

Zwrot VAT na materiały budowlane przysługuje osobie, która posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz pozwolenie na budowę.


Małżonkowie planują budowę domu systemem gospodarczym. Oboje pracują za granicą, w związku z tym wszystkie formalności związane z budową, w tym zakup materiałów budowlanych, załatwia ojciec podatniczki. Właścicielami działki budowlanej są jednak małżonkowie.

- Czy w związku z tym ojciec może brać na siebie faktury VAT na materiały budowlane, a następnie ubiegać się o zwrot wydatków - pyta podatniczka w liście do redakcji.

Barbara Rusinowska, konsultant podatkowy w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Toruniu (zrzeszona w Eurojuris Polska), wskazuje, że zwrot VAT w związku z budownictwem mieszkaniowym przysługuje osobom fizycznym na zakup materiałów budowlanych m.in. związanych z budową budynku mieszkalnego. Pojęcie budowy należy przy tym rozumieć w sposób potoczny, czyli jako pojęcie obejmujące tylko i wyłącznie wznoszenie danego obiektu budowlanego.

- Możliwość uzyskania zwrotu związana jest z posiadaniem pozwolenia na budowę w rozumieniu prawa budowlanego oraz z prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jednocześnie z prawem tym związany jest tytuł prawny do nieruchomości, np. prawo własności, wieczystego użytkowania czy ograniczone prawo rzeczowe - wyjaśnia Barbara Rusinowska.

Zdaniem naszej rozmówczyni zwrot VAT będzie przysługiwał tej osobie, która ma prawo do gruntu oraz na którą zostało wydane pozwolenie budowlane.

- Jeżeli więc ojciec podatniczki będzie działał jedynie w charakterze pełnomocnika w procesie budowlanym, a pozwolenie budowlane będzie wydane na małżonków, to wtedy oni będą mogli ubiegać się o zwrot podatku, pod warunkiem przedstawienia faktur zawierających ich dane - podkreśla Barbara Rusinowska.

Ojciec podatniczki byłby uprawniony do zwrotu podatku od zakupionych materiałów budowlanych, gdyby to on miał status inwestora w rozumieniu prawa budowlanego, oczywiście pod warunkiem że faktury byłyby wystawione na niego.

- Zwrot VAT dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej, złożony w urzędzie skarbowym, nie częściej niż raz w roku. Do wniosku należy obowiązkowo dołączyć pozwolenie na budowę oraz faktury dokumentujące poniesione wydatki - przypomina Barbara Rusinowska.

Ważne!

Zwrot VAT dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej, złożony w urzędzie skarbowym, nie częściej niż raz w roku

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK