| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od października rośnie limit zwrotu VAT od zakupionych materiałów budowlanych

Od października rośnie limit zwrotu VAT od zakupionych materiałów budowlanych

Podatnikom, którzy złożą po 1 października wnioski o zwrot VAT od zakupionych materiałów budowlanych, przysługuje większy limit odliczeń.


Od października osoby ubiegające się o zwrot różnicy VAT od zakupionych materiałów budowlanych otrzymają większy zwrot. Zwrot przysługuje osobom fizycznym i dotyczy części wydatków poniesionych przez te osoby na zakup materiałów budowlanych w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części. Wzrost zwracanej kwoty związany jest ze wzrostem limitu tego zwrotu. Podstawę wyliczenia limitu stanowi iloczyn powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu. Główny Urząd Statystyczny opublikował pod koniec sierpnia cenę 1 mkw. za II kwartał 2008 r. Wynosi ona 3186 zł. Kwota ta będzie przyjmowana do wyliczenia górnej granicy zwrotu VAT od zakupionych materiałów budowlanych dla wniosków składanych w IV kwartale tego roku, czyli w miesiącach październik-grudzień.

Przypomnijmy, że osoba fizyczna, która złoży wniosek VZM-1 do naczelnika urzędu skarbowego, ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi od 1 maja 2004 r. w związku z:

• budową budynku mieszkalnego,

• nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,

• remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Możliwość taką przewiduje ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468 z późn. zm.).

Kwota zwrotu jest równa 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn: 70 mkw. powierzchni użytkowej i wspomnianej wcześniej ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (przy inwestycjach wymagających pozwolenia na budowę) lub 30 mkw. powierzchni użytkowej i wspomnianej ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (przy inwestycjach niewymagających pozwolenia na budowę).

Górne limity są mniejsze dla osób, które poniesione wydatki mieszkaniowe odliczyły wcześniej w ramach ulg mieszkaniowych (ulgi budowlanej oraz ulgi remontowej). Dla osób takich kwota zwrotu jest równa 55,23 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959 proc. kwoty stanowiącej odpowiednio iloczyn: 70 mkw. lub 30 mkw. powierzchni użytkowej i wspomnianej ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie zwrotu VAT

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »