REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystkie projekty zmian w VAT zostaną scalone

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Biuro legislacyjne pracuje nad scaleniem wszystkich przedstawionych w Sejmie projektów nowelizacji ustawy o VAT. Do formalnego scalenia jeszcze nie doszło. Powinno się to odbyć w najbliższy wtorek - 16 września.

ROZMOWA

Autopromocja

Ustawę o VAT czeka sporo zmian. W Sejmie znajduje się w sumie 11 projektów zmieniających tę ustawę. Czy takie rozdrobnienie nie spowoduje większego zamieszania niż pożytku?

- Rozdrobnienie nigdy nie jest dobre. Jednak teraz mamy do czynienia z bardzo specyficzną sytuacją. Po pierwsze, nie jest to nic nowego. Nie należy liczyć projektów na sztuki. Zawsze było tak, że przy okazji jednego np. rządowego projektu nowelizacji ustawy o VAT wielu posłów zgłaszało swoje poprawki, co powodowało, że z jednego projektu tworzonych było kilkadziesiąt inicjatyw ustawodawczych. Na końcu i tak dochodziło do scalenia poprawek w jeden projekt. Obecnie sytuacja jest o tyle inna, że mamy trzy główne projekty noweli VAT: rządowy, PO i PiS. Jednak one wszystkie wywodzą się z jednego pnia - są one pochodną projektu opracowanego w poprzedniej kadencji Sejmu w komisji, której przewodniczył poseł Wawryniewicz. Tamten projekt był dopracowany do końca, ale umarł śmiercią nagłą wraz z zakończeniem kadencji Sejmu.

Ale przy pracach nad tymi zmianami też pojawią się poprawki.

- Tak. Mamy kilka poprawek, zwłaszcza do projektów wywodzących się z Komisji Przyjazne Państwo, które w gruncie rzeczy mogłyby być zebrane w jedną całość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sporo z zaproponowanych rozwiązań zostało już przyjętych podczas ostatnich posiedzeń Komisji Finansów Publicznych. Czy dojdzie do scalenia wszystkich poprawek do VAT w jeden projekt?

- Tak. Prace Komisji były prowadzone w ten sposób, że wszystkie te projekty zostaną teraz przedstawione jako jedna duża nowelizacja ustawy o VAT. Do formalnego scalenia jeszcze nie doszło. Powinno się to odbyć w najbliższy wtorek - 16 września.

Które zmiany są najważniejsze?

- Nie można wskazać na jedną czy dwie. Jest wiele dobrych i oczekiwanych przez przedsiębiorców rozwiązań.

Podajmy przykład?

- Dopuszczenie rozliczania VAT importowego przez deklaracje. Od bardzo dawna ze względu na przepływy finansowe podatnicy czekali na to rozwiązanie, głównie podmioty zagraniczne, które mają dużo eksportu, produkcji. Kolejną rzeczą są uproszczenia dla składów konsygnacyjnych. W niektórych biznesach kwestia kluczowa, upraszczająca obrót międzynarodowy. Na pewno wzrośnie atrakcyjność Polski dla inwestorów zagranicznych po wprowadzeniu tych zmian.

Warto wspomnieć o kwartalnych deklaracjach.

- Oczywiście. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pomysł wprowadzenia możliwości składania kwartalnych deklaracji VAT dla wszystkich podatników.

Ważne będą też zmiany dotyczące zwrotu VAT.

- Tak. Zostanie wprowadzony jeden termin dla zwrotu podatku - 60-dniowy poza podatnikami rozpoczynającymi działalność gospodarczą. I jeszcze jedna ważna kwestia - będzie można występować o zwrot podatku na takich samych zasadach również wtedy, gdy jeszcze nie ma się sprzedaży. Dziś w takich przypadkach stosowane jest fatalne rozwiązanie w postaci zwrotów zaliczkowych.

Znikają sankcje VAT?

- To zmiany fundamentalne. Po raz pierwszy w historii VAT nie będziemy mieć sankcji w ustawie o VAT. Miejscem sankcji jest przecież kodeks karny skarbowy.

 

Mamy też przepisy w ustawie o VAT, które są niezgodne z prawem UE. Czy to się zmieni?

- Tak. Przykładem może być opodatkowanie VAT nieruchomości. Projekty noweli VAT zakładają analogiczne rozwiązania, jakie w tym zakresie występują w dyrektywie unijnej, tzn. generalne zwolnienie dla obrotu nieruchomościami z prawem wyboru opodatkowania. To będzie pierwszy przypadek opcji opodatkowania. Jeśli coś będzie zwolnione z VAT, to podatnik pod pewnymi warunkami będzie mógł wybrać sposób opodatkowania. To będzie bardzo ciekawe rozwiązanie. Będzie bowiem wymagało każdorazowej analizy, czy opodatkowanie w takim przypadku się opłaca.

Jest jeszcze kaucja gwarancyjna...

- To prawda. Przy zgodności z prawem unijnym warto wspomnieć o kaucji gwarancyjnej. Zostanie ona zlikwidowana. Nie jest to sprawa kluczowa, ale nagłośniona m.in. przez sprawę Alicji Sosnowskiej przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, który uznał kaucję za niezgodną z prawem unijnym.

Czy ta nowelizacja w końcu zostanie uchwalona?

- Wszystko wskazuje na to, że się uda. Niewiele złego może się w tym zakresie jeszcze wydarzyć. Na przedstawione propozycje zgadza się PiS, PO i Ministerstwo Finansów. Kto w takim razie miałby powiedzieć nie... Mimo że etap legislacyjny zakłada jeszcze kilka etapów, jest ogromna szansa, że nowelizacja ustawy o VAT w końcu będzie uchwalona.

Po uchwaleniu tych zmian marszałek Sejmu powinien podjąć inicjatywę ogłoszenia tekstu jednolitego ustawy o VAT?

- Jedyną wartością tekstu jednolitego jest przenumerowanie artykułów. Wszystkie publikatory na rynku i tak wydają teksty ujednolicone ustaw. Ja osobiście nie odczuwam potrzeby tworzenia tekstu jednolitego.

Fot. Wojciech Górski

Krzysztof Sachs, partner Ernst & Young

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    REKLAMA