| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odszkodowanie z ugody podlega PIT

Odszkodowanie z ugody podlega PIT

Podatnik, który w wyniku ugody otrzymał od miasta za zlikwidowany ogródek działkowy odszkodowanie, musi od tych pieniędzy zapłacić PIT.


INTERPRETACJA

Izba Skarbowa w Katowicach wyjaśniła, jakie skutki podatkowe ma otrzymanie odszkodowania za składnik roślinny i budowlany w związku z likwidacją ogródka działkowego. W rozpatrywanym przypadku podatnik zawarł ugodę z miastem, dotyczącą zrzeczenia się wszelkich roszczeń w stosunku do miasta, związanych z nieruchomością na ogródku działkowym i nakładami na nieruchomości. Miasto wypłaciło podatniko-wi odszkodowanie za skład-nik roślinny i budowlany znajdujący się na ogródku dział-kowym w wysokości 10 105,500 zł.

W tym przypadku podatnik otrzymał odszkodowanie na podstawie ugody. W związku z tym wypłacone mu środki stanowią dochód podlegający opodatkowaniu. Nie ma tu znaczenia fakt, że wypłacone odszkodowanie dotyczy składnika budowlanego i roślinnego, a nie gruntu.

Według katowickiej izby, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

O przychodzie podatkowym z innych źródeł będziemy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem m.in. odszkodowań wynikających z zawartych umów i ugód, jeśli te nie mają charakteru ugody sądowej. Zatem ze zwolnienia od PIT wyłączone są te odszkodowania - chociażby zostały wypłacone wprost na podstawie przepisów odrębnych ustaw bądź przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw - które zostały przyznane na mocy zawartej umowy lub ugody między zainteresowanymi stronami.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 sierpnia 2008 r. (nr IBPB2/415-998/08/MM (KAN-5215/05/08/KAN-7367/07/08)).

Ewa Konderak

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK