| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Outsourcing nie daje prawa do odliczenia

Outsourcing nie daje prawa do odliczenia

Usługi outsourcingowe świadczone na rzecz instytucji finansowych w Polsce nie mogą być podstawą do odliczenia podatku naliczonego, gdyż podmioty pośrednictwa finansowego są zwolnione z VAT, a więc dla banków, firm ubezpieczeniowych i towarzystw funduszy inwestycyjnych usługa ta jest droższa o kwotę nieodliczanego VAT.

Umowy outsourcingowe zawierają firmy z różnych sektorów, ale najszybciej do tej formy zarządzania strategicznego przekonały się instytucje finansowe, tj. banki, firmy ubezpieczeniowe i towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Firmy te koncentrują się na swojej kluczowej działalności, a wykonanie funkcji pomocniczych zlecają na zewnątrz tzw. outsourcerom. Dotyczy to przede wszystkim usług związanych z obsługą sieci komputerowej i innych usług informatycznych.

Firmy świadczące usługi outsourcingowe są jednocześnie podatnikami VAT, których usługi z reguły opodatkowane są według 22-proc. stawki. Tu zaś pojawia się problem dla firm korzystających z tego rodzaju usług, gdyż ich usługi (usługi pośrednictwa finansowego) są zwolnione z VAT. Jeśli banki, firmy ubezpieczeniowe świadczą usługi i są zwolnione z VAT, to w konsekwencji nie przysługuje im możliwość odliczenia naliczonego VAT. Wszystkie usługi zewnętrzne są więc dla nich droższe o ten niepodlegający odliczeniu 22-proc. VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług określa, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług lub potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego. Jeśli więc usługi, w tym przypadku usługi outsourcingu, są wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych (zwolnionych), to nie można dokonać odliczenia.

Sytuacja ta jest podobna do tej, która miała miejsce jeszcze do końca lutego br., kiedy to w niektórych przypadkach usługi internetu były zwolnione z VAT i w związku z tym nie przysługiwało odliczenie VAT dla firm dostarczających takie usługi.

Bogdan Świąder

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK