| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Krwiodawcy nie odliczą

Krwiodawcy nie odliczą

Podatnicy, którzy oddali nieodpłatnie krew, nie mogą odliczyć jej jako darowizny przekazanej na cele zdrowotne. Takiej odpowiedzi na pytanie "GP" udzieliło Ministerstwo Finansów.

Do zadania pytania Ministerstwu Finansów skłoniła nas duża liczba pytań od czytelników przygotowujących się do rocznego rozliczenia podatków. Pytali oni, czy mogą w ramach ulgi związanej z darowizną odliczyć wartość krwi oddanej honorowo do stacji krwiodawstwa. Krew zasadniczo oddawana jest nieodpłatnie, ale można też oddać ją za pieniądze, czyli można ustalić jej wartość.

Biuro prasowe MF w rozmowie telefonicznej poinformowało „GP”, że takie odliczenie w tej sytuacji nie jest możliwe. Powodem jest fakt, że punkty krwiodawstwa nie są organizacjami pożytku publicznego i finansowane są z budżetu.

Przypomnijmy, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odliczeniu podlegają darowizny przekazane m.in. na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele.

Organizacjami, o których mowa w tym przepisie, są przede wszystkim organizacje pozarządowe, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia.

Ponadto działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Zaś zgodnie z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz.U. nr 106, poz. 681 z późn. zm.) zadania w zakresie pobierania krwi, oddzielania jej składników oraz zaopatrzenia w krew do celów określonych w ustawie realizują jednostki organizacyjne publicznej służby krwi określone w ustawie.

W 2004 r. odliczeniu podlegało jedynie 350 zł, zaś w 2005 r. odliczyć będzie można do 6 proc. dochodu.

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK