| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2009 roku użyczający nieruchomość nie zapłaci podatku

Od 2009 roku użyczający nieruchomość nie zapłaci podatku

W przypadku zawarcia umowy użyczenia nieruchomości obowiązek rozliczenia podatku dochodowego powstanie tylko u biorącego w użyczenie.


ZMIANA PRAWA

Brak opodatkowania użyczenia nieruchomości po stronie użyczającego zakłada projekt Komisji Przyjazne Państwo, który został skierowany do pierwszego czytania na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Nowelizacja ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zakłada uchylenie art. 16, który opodatkowuje hipotetyczny przychód po stronie użyczającego nieruchomość. Obecnie w wyniku zawarcia umowy użyczenia nieruchomości zgodnie z ogólną zasadą przychód powstaje nie tylko u biorącego w użyczenie (który uzyskuje nieodpłatne świadczenie), ale również po stronie użyczającego.

Dziś za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej uważa się (z kilkoma wyjątkami) wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Projektowana zmiana ma na celu wyeliminowanie przepisu opodatkowującego przychód, którzy w rzeczywistości nie powstaje po stronie użyczającego. W ocenie wnioskodawców, to na organach podatkowych ciąży obowiązek opracowania takiego systemu kontroli, który będzie ograniczał ewentualne nadużycia przy umowach użyczenia nieruchomości.

Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK