| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2009 roku użyczający nieruchomość nie zapłaci podatku

Od 2009 roku użyczający nieruchomość nie zapłaci podatku

W przypadku zawarcia umowy użyczenia nieruchomości obowiązek rozliczenia podatku dochodowego powstanie tylko u biorącego w użyczenie.


ZMIANA PRAWA

Brak opodatkowania użyczenia nieruchomości po stronie użyczającego zakłada projekt Komisji Przyjazne Państwo, który został skierowany do pierwszego czytania na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Nowelizacja ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zakłada uchylenie art. 16, który opodatkowuje hipotetyczny przychód po stronie użyczającego nieruchomość. Obecnie w wyniku zawarcia umowy użyczenia nieruchomości zgodnie z ogólną zasadą przychód powstaje nie tylko u biorącego w użyczenie (który uzyskuje nieodpłatne świadczenie), ale również po stronie użyczającego.

Dziś za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej uważa się (z kilkoma wyjątkami) wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Projektowana zmiana ma na celu wyeliminowanie przepisu opodatkowującego przychód, którzy w rzeczywistości nie powstaje po stronie użyczającego. W ocenie wnioskodawców, to na organach podatkowych ciąży obowiązek opracowania takiego systemu kontroli, który będzie ograniczał ewentualne nadużycia przy umowach użyczenia nieruchomości.

Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK