| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nadpłata powstanie z chwilą zapłaty podatku nienależnego lub za wysokiego

Nadpłata powstanie z chwilą zapłaty podatku nienależnego lub za wysokiego

Nie będzie już różnic przy powstaniu nadpłaty w podatku dochodowym i podatku od towarów i usług.


Zmiana prawa

Komisja Przyjazne Państwo proponuje ujednolicenie momentu powstania nadpłaty w podatku dochodowym i w VAT. W tym celu w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) uchylony ma zostać art. 73 par. 1 pkt 6, przewidujący odrębny moment powstania nadpłaty VAT. Zgodnie z tym przepisem nadpłata VAT powstaje nie w momencie zapłaty zawyżonego podatku, lecz z dniem złożenia korekty deklaracji obniżającej wysokość zobowiązania podatkowego, w związku ze zwiększeniem kwoty podatku naliczonego lub obniżeniem kwoty podatku należnego.

Takie uregulowanie powoduje, że niemożliwe jest zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowej na dzień zapłaty zawyżonego podatku. Staje się to możliwe dopiero na dzień złożenia korekty deklaracji. W rezultacie podatnik, który zadeklarował VAT należny w złym okresie rozliczeniowym, np. za wcześnie, musi płacić odsetki za zwłokę od zaległości za kolejny okres, które są naliczane do momentu złożenia korekty deklaracji za miesiąc powstania nadpłaty.

Proponowana nowelizacja zakłada, że obowiązek podatkowy w VAT, tak jak w podatku dochodowym, będzie powstawał z dniem dokonania zapłaty podatku nienależnego lub w wysokości wyższej od należnej.

Natomiast w przypadku gdy podatnik za wcześnie pomniejszy podatek należny o VAT naliczony (np. w dacie wystawienia, a nie otrzymania faktury), odsetki od zaległości podatkowej naliczane będą tylko do momentu zapłaty podatku w wysokości wyższej od należnej za kolejny okres rozliczeniowy, a nie jak obecnie - do momentu złożenia deklaracji.

Pierwsze czytanie projektu na posiedzeniu Sejmu odbędzie się dzisiaj.

Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

Ważne!

Moment powstania nadpłaty w VAT zostanie od 1 stycznia 2009 r. ujednolicony z zasadami stosowanymi w podatku dochodowym

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK