| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uchwała modernizacyjna zapewni 200 mln zł dla Służby Celnej

Uchwała modernizacyjna zapewni 200 mln zł dla Służby Celnej

Uchwała modernizacyjna dla Służby Celnej przyjęta właśnie przez rząd pozwoli na dofinansowanie Służby Celnej w 2009 roku kwotą 200 mln zł. Połowa tych środków zostanie przeznaczona na wynagrodzenia. Pozostała część na inwestycje w infrastrukturę.


ROZMOWA

Uchwała modernizująca Służbę Celną została przyjęta przez rząd. Dlaczego prace nad nią trwały tak długo?

- Uchwała o Programie modernizacji Służby Celnej na lata 2009-2011 została przyjęta przez Radę Ministrów. Prace nad tą uchwałą trwały tak długo, bo musiała być ona skorelowana z ustawą budżetową. W budżecie na przyszły rok, który został już przez rząd przyjęty, zaplanowano wydatki na modernizację Służby Celnej.

Związki zawodowe celników nie są zadowolone z uchwały modernizacyjnej.

- Można spierać się co do kształtu ustawy o Służbie Celnej, ale nie co do uchwały modernizacyjnej. Hipokryzją jest mówienie, że Służbie Celnej potrzebne są dodatkowe środki na wynagrodzenia i inwestycje, a jednocześnie kontestowanie uchwały modernizacyjnej, która je gwarantuje. To przecież dodatkowe 200 mln zł w 2009 roku, a w kolejnych dwóch latach wielkości podobne, co w sumie da kwotę 672 mln zł.

Nie rozumiem tego rodzaju postawy. Jeżeli zgadzamy się, że sytuacja w Służbie Celnej wymagała poprawy, doinwestowania, to kontestowanie programu modernizacji jest nielogiczne.

Uchwała to modernizacja Służby Celnej na trzy lata?

- Tak.

Środki w budżecie zapewnione są na rok?

- Na rok. Jednak plan wieloletni jest podstawą kształtowania kolejnych budżetów. Realizacja pierwszego roku będzie podstawą do tworzenia kolejnych. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, że pieniądze zostały przyznane na sprzęt bądź inwestycje, a my nie jesteśmy w stanie ich spożytkować. To byłaby kompromitacja.

W jaki sposób będą podzielone środki?

- W 2009 roku 50 proc. środków zostanie przeznaczonych na wynagrodzenia, a drugie 50 proc. na inwestycje. To dobra relacja. W sumie program zakłada przeznaczenie 30 proc. środków na wzrost wynagrodzeń i stworzenie systemu motywacyjnego, a 70 proc. na sprzęt do kontroli i infrastrukturę.

Kiedy uchwała wejdzie w życie?

- 1 stycznia 2009 r.

Co zmieniło się w uchwale w porównaniu z jej pierwotną wersją?

- Pewne środki zostały zweryfikowane. Chodzi tu głównie o celowość wydatkowania tych środków. Część z nich została przesunięta na lata kolejne, dotyczy to np. inwestycji w infrastrukturę budowlaną, która wymaga najpierw prac projektowych i przygotowawczych.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Mejri

Dorota Mejri – Psycholog, coach, konsultant, trener biznesu. Szkolenia prowadzi od 17 lat. Absolwentka studiów podyplomowych z Zarządzania i Marketingu , Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Krakowskiej Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Gestalt Ukończyła Podyplomowe Studium Coachingu i Mentoringu Organizacyjnego na UŁ. Posiada certyfikaty CoachWise Coaching Essentials oraz CoachWise Mentoring Essentials. Prowadzi warsztaty z zakresu kompetencji menedżerskich, efektywności osobistej oraz warsztaty doskonalące umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Uczestniczyła w realizacji wielu projektów doradczych, m.in. dla PKO BP S.A. (wprowadzenie i realizacja nowej strategii personalnej), Renault Kiljańczyk (analiza CRM). Jest współrealizatorką projektu standaryzacji obsługi klienta z kilkunastu zakładach energetycznych w Polsce, a także konsultantem i audytorem w zakresie wprowadzania i realizacji standardów obsługi klienta dla PGE Dystrybucja S.A. Przygotowała i zrealizowała projekt coachingu dla kadry menedżerskiej Veolii, którym objęto 26 dyrektorów i kierowników firmy. Osobiście przeprowadziła 10 procesów coachingowych w tym projekcie. Aktywnie uczestniczy w pracach grupy Experiential Educators Europe, prowadząc warsztaty poza granicami Polski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK