| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uchwała modernizacyjna zapewni 200 mln zł dla Służby Celnej

Uchwała modernizacyjna zapewni 200 mln zł dla Służby Celnej

Uchwała modernizacyjna dla Służby Celnej przyjęta właśnie przez rząd pozwoli na dofinansowanie Służby Celnej w 2009 roku kwotą 200 mln zł. Połowa tych środków zostanie przeznaczona na wynagrodzenia. Pozostała część na inwestycje w infrastrukturę.


ROZMOWA

Uchwała modernizująca Służbę Celną została przyjęta przez rząd. Dlaczego prace nad nią trwały tak długo?

- Uchwała o Programie modernizacji Służby Celnej na lata 2009-2011 została przyjęta przez Radę Ministrów. Prace nad tą uchwałą trwały tak długo, bo musiała być ona skorelowana z ustawą budżetową. W budżecie na przyszły rok, który został już przez rząd przyjęty, zaplanowano wydatki na modernizację Służby Celnej.

Związki zawodowe celników nie są zadowolone z uchwały modernizacyjnej.

- Można spierać się co do kształtu ustawy o Służbie Celnej, ale nie co do uchwały modernizacyjnej. Hipokryzją jest mówienie, że Służbie Celnej potrzebne są dodatkowe środki na wynagrodzenia i inwestycje, a jednocześnie kontestowanie uchwały modernizacyjnej, która je gwarantuje. To przecież dodatkowe 200 mln zł w 2009 roku, a w kolejnych dwóch latach wielkości podobne, co w sumie da kwotę 672 mln zł.

Nie rozumiem tego rodzaju postawy. Jeżeli zgadzamy się, że sytuacja w Służbie Celnej wymagała poprawy, doinwestowania, to kontestowanie programu modernizacji jest nielogiczne.

Uchwała to modernizacja Służby Celnej na trzy lata?

- Tak.

Środki w budżecie zapewnione są na rok?

- Na rok. Jednak plan wieloletni jest podstawą kształtowania kolejnych budżetów. Realizacja pierwszego roku będzie podstawą do tworzenia kolejnych. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, że pieniądze zostały przyznane na sprzęt bądź inwestycje, a my nie jesteśmy w stanie ich spożytkować. To byłaby kompromitacja.

W jaki sposób będą podzielone środki?

- W 2009 roku 50 proc. środków zostanie przeznaczonych na wynagrodzenia, a drugie 50 proc. na inwestycje. To dobra relacja. W sumie program zakłada przeznaczenie 30 proc. środków na wzrost wynagrodzeń i stworzenie systemu motywacyjnego, a 70 proc. na sprzęt do kontroli i infrastrukturę.

Kiedy uchwała wejdzie w życie?

- 1 stycznia 2009 r.

Co zmieniło się w uchwale w porównaniu z jej pierwotną wersją?

- Pewne środki zostały zweryfikowane. Chodzi tu głównie o celowość wydatkowania tych środków. Część z nich została przesunięta na lata kolejne, dotyczy to np. inwestycji w infrastrukturę budowlaną, która wymaga najpierw prac projektowych i przygotowawczych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK