| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Ten sposób rozliczenia ma także zastosowanie w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci (bez względu na ich wiek), na które, zgodnie z odrębnymi przepisa- mi, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny. Dotyczy to również dzieci do ukończenia 25 lat uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.
Trzeba podkreślić, że przepisy nie wymagają, aby dorosłe dziecko uczyło się lub studiowało w systemie dziennym. Może ono zatem kształcić się w systemie zaocznym lub wieczorowym, lub też studiować tylko przez część roku (na przykład z powodu podjęcia pracy czy skreślenia z listy studentów z powodu niezaliczenia egzaminów). Nie spowoduje to utraty przez jego rodzica lub opiekuna prawa do preferencyjnego rozliczenia. Prawo to przysługiwać będzie również w przypadku, gdy dziecko w trakcie roku podatkowego ukończy 25 lat.
Tak samo utraty tego prawa nie spowoduje osiągnięcie przez takie dziecko nawet wszystkich z ww. dochodów (np. otrzymanie renty rodzinnej po zmarłym rodzicu, stypendium za wyniki w nauce i nagrody w konkursie, opodatkowanej 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym).
WAŻNE!
Preferencyjne opodatkowanie jest natomiast wyłączone w stosunku do osób samotnie wychowujących dzieci, do których mają zastosowanie przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu w piśmie z 17 maja 2004 r., nr PDF/E/005--1-83/04, odpowiadając na pytanie podatnika w sprawie możliwości rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dzieci w rocznym zeznaniu podatkowym wspólnie z dzieckiem w sytuacji uzyskiwania dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Podkreślił w nim między innymi, że (…) W myśl art. 6 ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:
1. dzieci małoletnie,
2. dzieci bez względu na wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »