| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Podobnie jak w przypadku małżonków, wybór preferencyjnego sposobu opodatkowania musi nastąpić w ustawowym terminie, który jest terminem nieprzywracalnym. Późniejsza zmiana sposobu opodatkowania nie będzie więc możliwa, a złożony w tej sprawie wniosek będzie bezskuteczny. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 października 2001 r., sygn. akt I SA/Gd 1543/99 (opubl. LEX nr 53881): (…) Obowiązujące przepisy nie przewidują wycofania złożonej deklaracji podatkowej i dokonywania innego sposobu opodatkowania po terminie do składania zeznań podatkowych, terminy te wynikają z prawa materialnego i nie można ich przywracać ani zmieniać zaszłości podatkowych, mających wpływ na ustalone już i obliczone podatki od osób fizycznych. Korzystanie z preferencyjnego obliczania podatku dochodowego dla osób samotnie wychowujących dzieci zależy od swobodnej decyzji podatnika, jest jego uprawnieniem, a nie obowiązkiem.
W jakim terminie trzeba złożyć zeznanie roczne
Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Jednak ostateczny termin do złożenia zeznania za 2004 r. upłynie w poniedziałek – 2 maja 2005 r., gdyż 30 kwietnia przypada w sobotę. W takim przypadku termin automatycznie ulega przesunięciu na pierwszy dzień roboczy. Będzie to ostatni dzień na złożenie zeznania i ewentualne wpłacenie należnego podatku.
Zeznanie może być złożone bezpośrednio we właściwym urzędzie bądź wysłane pocztą, listem poleconym. W tym drugim przypadku trzeba będzie dodatkowo ponieść koszty wysyłki, a w razie zapłaty podatku za pomocą przekazu pocztowego – również koszty jego nadania.
WAŻNE!
W razie przesłania zeznania pocztą w kraju za datę złożenia zeznania będzie uważana data stempla pocztowego.
Podatek można również zapłacić bezpośrednio gotówką w kasie urzędu skarbowego. Jednak mogą to uczynić jedynie podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy ten sposób zapłaty mogą zastosować tylko w odniesieniu do podatków niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co do zasady bowiem, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i mający obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych są zobowiązani do zapłaty podatków (zaliczek na podatek) w formie bezgotówkowej (tj. polecenia przelewu). W tej samej formie są oni zobowiązani regulować należności z tytułu podatków (zaliczek na podatek) pobieranych przez nich jako płatników (np. z umów o pracę, zlecenia czy o dzieło).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK