| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Katalog wydatków podlegających odliczeniu w ramach tej ulgi do 30 czerwca 2004 r. określało rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996 r. (Dz.U. Nr 156, poz. 202). Przestało ono obowiązywać na mocy art. 21 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.). Nie zostało przy tym zastąpione żadnym nowym aktem prawnym.
WAŻNE!
Ponieważ ulga remontowa jest ulgą trzyletnią, to brak stosownego rozporządzenia stanowi poważną lukę, dającą pole do spekulacji co do zakresu dopuszczalnych odliczeń.
Organy podatkowe stoją generalnie na stanowisku, że to nieobowiązujące już rozporządzenie można wykorzystywać pomocniczo, określając rodzaje wydatków podlegających odliczeniu w ramach tej ulgi, o czym świadczy treść licznych interpretacji wydawanych przez nie w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej.
Należy też pamiętać, że skorzystanie z odliczeń w ramach tej ulgi (podobnie jak w przypadku pozostałych) jest możliwe, jeśli wydatki nie tylko zostały poniesione na wskazany przez ustawodawcę cel, ale też nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie (chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu).
Ulga uczniowska
Na zasadzie praw nabytych podatnicy będący przedsiębiorcami mają również prawo kontynuować odliczenie z tytułu wyszkolenia ucznia, czyli korzystać z tak zwanej ulgi uczniowskiej.
WAŻNE!
Jeśli podatnik, który nabył prawo do ulgi, z powodu zbyt małego podatku nie wykorzysta jej w pełni bądź też zlikwiduje prowadzoną działalność gospodarczą, będzie mógł kontynuować odliczenie od dochodów osiąganych z innych źródeł.
Potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach.
Takie stanowisko zajął między innymi Urząd Skarbowy Kraków Prądnik w piśmie z 30 grudnia 2004 r. nr PB/415/94/04/PK, odpowiadając na pytanie podatniczki o możliwość odliczenia przyznanej z tytu- łu działalności gospodarczej kwoty ulgi uczniowskiej od podatku należnego z innych źródeł.
Urząd ten stwierdził, że (…) Zgodnie z art. 13 ustawy z 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956) podatnicy, którzy przed 01.01.2004 r. nabyli prawo do obniżki po- datku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), mają prawo do dalszego korzystania z tej ulgi, jeżeli odliczenia z tego tytułu nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym za lata wcześniejsze. Przedmiotowa ulga przysługuje do czasu jej realizacji poprzez odliczanie od należnego podatku dochodowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK