| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług.
Odliczeniu nie podlegają darowizny na rzecz osób fizycznych, a także dokonywane na rzecz organizacji prowadzących działalność w sferze pożytku publicznego, jeśli równocześnie organizacje te zajmują się wytwarzaniem wyrobów akcyzowych.
Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne
Dla wszystkich podatników najpowszechniejszym odliczeniem jest odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne. Podatnicy, za których składki te odprowadza płatnik, w praktyce o ich wysokości dowiedzą się z przekazanej im informacji PIT-11/8B. Natomiast podatnicy opłacający je samodzielnie z racji własnego ubezpieczenia oraz ubezpieczenia osób z nimi współpracujących wysokość przysługującego odliczenia z tego tytułu ustalają na podstawie dowodów wpłaty.
WAŻNE!
Składki podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów albo odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Jednak nie wszystkie zapłacone składki podlegają odliczeniu. Nie dotyczy ono składek zapłaconych z tytułu pracowniczych funduszy emerytalnych (czyli na tak zwany III filar). Nie można także odliczyć składek zapłaconych przez danego podatnika z racji ubezpieczenia rolniczego, a także tych, które zostały uiszczone od dochodów zwolnionych od podatku lub od których zaniechano poboru podatku.
Przykład
Krzysztof Malinowski był rolnikiem i z tego tytułu opłacał składkę w KRUS. 30 czerwca 2004 r. sprzedał gospodarstwo rolne i 1 lipca 2004 r. rozpoczął pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tytułu prowadzenia działalności pan Malinowski podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu – dlatego też zaczął opłacać składki ZUS. Składek tych nie zaliczał do kosztów prowadzonej działalności.
W zeznaniu rocznym pan Malinowski będzie mógł dokonać odliczenia opłaconych składek, ale jedynie tych opłaconych w ZUS. Odliczeniu nie podlegają bowiem składki opłacone w KRUS z tytułu ubezpieczenia rolniczego.
Odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne
Składka na ubezpieczenie zdrowotne odliczana jest od podatku. W 2004 r. jej wysokość podlegająca wpłacie do ZUS nie mogła być niższa niż 8,25% podstawy wymiaru. Odliczenie od podatku zaś nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Oznacza to, że w tym roku 0,5% składki podatnik finansował z własnej kieszeni.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK