| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Jeśli składka ta jest odprowadzona za pośrednictwem płatnika, to zarówno kwota wpłacona, jak i podlegająca odliczeniu od podatku powinna zostać wykazana przez płatnika w przekazywanej podatnikowi informacji PIT-11/8B (a także PIT-11/40A oraz rozliczeniu rocznym PIT-40).
Prowadzący działalność gospodarczą opłacają tę składkę samodzielnie, deklarując najczęściej minimalną podstawę jej wymiaru. Dlatego wysokość przysługującego odliczenia (nieprzekraczającego 7,75% podstawy wymiaru) ustalana będzie na podstawie dowodów jej opłacenia w ZUS.
Pamiętać należy, że podobnie jak w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne, odliczeniu nie podlegają składki opłacone od dochodów zwolnionych od podatku lub od których zaniechano poboru podatku. Zatem jeśli składki zostały obliczone i odprowadzone od całości dochodów (zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych z opodatkowania), odliczenie będzie przysługiwało jedynie w tej części, w jakiej składki te przypadały od dochodów podlegających opodatkowaniu.
Jeśli przedsiębiorca opłacał składki na ubezpieczenie zdrowotne (i społeczne) i jednocześnie nie osiągał dochodu, to opłacone w tym okresie składki będzie mógł odliczyć w momencie osiągnięcia dochodu (i wykazania podatku). W sytuacji gdy suma opłaconych składek okaże się wyższa od kwoty podatku za dany miesiąc, to nieodliczona część składek będzie podlegać odliczeniu od podatku wykazanego za następne miesiące.
Jednak granicznym momentem rozliczenia składek jest moment złożenia zeznania rocznego.
WAŻNE!
Jeśli podatek wykazany w zeznaniu rocznym nie pozwoli na pełne odliczenie składek, to podatnik traci prawo do ich odliczenia. Prawo to nie przechodzi bowiem na lata następne.
Trzeba też pamiętać, że jeśli składki były opłacane z więcej niż jednego tytułu, to wolno dokonać odliczenia składek opłaconych z jednego źródła od podatku przypadającego od dochodów osiągniętych z innego źródła, gdy składki te nie znalazły pokrycia w podatku przypadającym od dochodu z tego właśnie źródła. Taka możliwość wynika z samej konstrukcji zeznań podatkowych, w których składkę na ubezpieczenie zdrowotne odlicza się od podatku obliczonego od wszystkich dochodów wykazanych w zeznaniu.
Taka sama zasada obowiązuje w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków. Składkę odlicza się bowiem od podatku należnego od obojga. Pozwala to na odliczenie składki zapłaconej przez małżonka, który poniósł stratę bądź nie osiągnął wystarczających dochodów od podatku wygenerowanego z dochodów osiągniętych przez drugiego z nich (jeśli podatek ten będzie odpowiednio wysoki).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK