| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

W obowiązującym zatem w 2002 r. stanie prawnym z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogli wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:
oboje podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim,
istniała między nimi wspólność majątkowa.
Jednakże, jak stanowił art. 6 ust. 8 usta- wy z dnia 26.07.1991 r., zasada wyrażona w ust. 2 nie miała zastosowania, jeżeli jeden z małżonków uzyskał dochody (przychody) opodatkowane na zasadach określonych w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm).
Z przytoczonych wyżej przepisów wynikało, że prawo do wspólnego opodatkowania swoich dochodów przysługiwało małżonkom, pod warunkiem że żadne z nich nie uzyskało w 2002 r. przychodów (dochodów) z działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Od 1 stycznia 2003 r. – w związku z treścią art. 1 pkt 5 noweli z 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 141, poz. 182) – uległ zmianie zapis art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
A ponieważ, jak wynika z zapytania podatnika, w dalszym ciągu pozostaje on podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej, a jedynie w związku ze zgłoszoną przerwą w prowadzonej działalności nie płaci tego podatku, to należy uznać, że mają do niego zastosowanie przepisy ustawy z 20.11.1998 r. Tym samym podatnikowi nie przysługuje prawo opodatkowania za rok 2003 jego dochodów łącznie z dochodami małżonki.
WAŻNE!
Prawa do wspólnego rozliczenia nie wyłącza osiąganie opodatkowanych w formie ryczałtu ewidencjonowanego przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Pamiętać też trzeba, że jeśli co najmniej jeden z małżonków wybrał liniowe opodatkowanie dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej, to wspólne opodatkowanie nie będzie również możliwe, gdy oprócz dochodów z działalności małżonek ten osiągnął dochody z innych źródeł, opodatkowane na zasadach ogólnych (np. ze stosunku pracy, z umów zlecenia lub o dzieło, z praw autorskich itp.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK