| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Pamiętać jednak należy, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie dotyczy lat wcześniejszych. Oznacza to, że jeśli dana osoba owdowiała przed 1 stycznia 2004 r., to nie będzie mogła złożyć korekty zeznania w celu skorzystania z zasad preferencyjnych.
WAŻNE!
Jedynie te osoby, którym odmówiono prawa do wspólnego rozliczenia albo z innych przyczyn ustalono im podatek (bądź jego nadpłatę) w drodze decyzji, będą mogły złożyć wniosek o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej taką decyzją.
Przykład
W wyniku przeprowadzonej kontroli zeznania rocznego za 2001 r. państwu Jabłońskim odmówiono prawa do wspólnego rozliczenia się, wydając w związku z tym decyzję określającą im należny podatek, która stała się decyzją ostateczną. Pan Jabłoński w styczniu 2003 r. zmarł. Mimo iż pani Jabłońska owdowiała przed 1 stycznia 2004 r., a rozlicze- nie dotyczy 2001 r., to będzie mogła skorzystać z preferencyjnych zasad rozliczenia podatku. Jej sprawa zakończona została bowiem ostateczną decyzją o odmowie prawa do wspólnego rozliczenia. Będzie zatem miała prawo złożyć wniosek o wznowienie postępowania w tej sprawie.
Rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci
Na zasadach preferencyjnych mają również prawo rozliczać się osoby samotnie wychowujące dzieci, które osiągają dochody opodatkowane na zasadach ogólnych.
Na wniosek tych osób wyrażony w zeznaniu rocznym podatek ustalany jest w podwójnej wysokości od połowy osiągniętych przez nie dochodów.
WAŻNE!
Dla możliwości skorzystania z tego prawa nie ma znaczenia ani wysokość dochodów osiąganych przez osobę samotnie wychowującą dziecko, ani też wysokość dochodu przypadającego na osobę w rodzinie.
Nie ma też znaczenia, z jakiego źródła osiągany jest dochód (np. umowa o pracę, umowa zlecenia czy o dzieło, emerytura bądź renta, działalność gospodarcza), pod warunkiem że dochody z tego źródła podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się rodzica lub opiekuna prawnego dziecka, jeśli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Pojęcie „wychowywania” dzieci przybliżyła podatnikom Izba Skarbowa w Gdańsku w piśmie z 1 września 2004 r., nr BI/005- -0533/04. Izba potwierdziła obojgu rodzicom prawo do preferencyjnego sposobu rozliczenia podatku w 2003 r. przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci, w sytuacji gdy ojciec i matka dzieci są osobami stanu wolnego, a podatnik, będący ojcem dwojga dzieci, nie prowadził w 2003 r. wspólnego gospodarstwa domowego z ich matką, przy czym zarówno ojciec, jak i matka mieli pod opieką po jednym dziecku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK