| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowizna nie zawsze daje ulgę

Darowizna nie zawsze daje ulgę

Nie ma przepisów, które ograniczałyby firmy we wspieraniu potrzebujących lub w przekazywaniu środków na szlachetne cele. Jednak tylko po spełnieniu określonych warunków przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencji podatkowych.

Można zadecydować o 1 proc.

Przy tej okazji warto także wspomnieć, iż ustawodawca umożliwił niektórym przedsiębiorcom rozliczającym się na podstawie PIT, obniżenie kwoty podatku przez przekazanie na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym. Warunkiem jest, aby status tej organizacji ujawniony był w Krajowym Rejestrze Sądowym. Możliwości takiej pozbawieni zostali przedsiębiorcy, których dochody opodatkowane są 19-proc. podatkiem liniowym.

Problemy z VAT

W praktyce pojawiają się wątpliwości związane z rozliczaniem VAT dotyczącym darowizn. Nie wszyscy wiedzą, czy podlega opodatkowaniu VAT darowizna produkowanych przez firmę wyrobów na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jak wyjaśniły organy podatkowe, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu jest przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, m.in. przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Wynika z tego – uznały organy – że dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu VAT będzie nieodpłatne przekazanie towarów, pod warunkiem że: przekazywane towary należą do przedsiębiorstwa podatnika, cel przekazania tychże towarów nie był związany z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, podatnikowi przysługiwało w stosunku do tych towarów prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu (wyjaśnienia Urzędu Skarbowego w Płońsku, US-20/PP-443/25/2004).

Powstają też wątpliwości, m.in. instytucji samorządowych, czy podlegają opodatkowaniu VAT darowizny w formie rzeczowej dla stowarzyszeń i związków. Zdaniem organów, jeśli celem nabycia towaru jest dokonanie jego darowizny, tj. czynności co do zasady nie opodatkowanej (z wyłączeniem sytuacji, w których podatnik już skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia podatku naliczonego), należy uznać, że np. urzędowi miejskiemu nie będzie przysługiwało takie prawo. Zatem dokonana darowizna nie będzie dostawą towarów w rozumieniu ustawy i w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Jeżeli jednak odliczenie takie po nabyciu towaru nastąpiło, wówczas dostawa towaru będąca darowizną podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w pkt 2 ust. 2 art. 7 ustawy o VAT (wyjaśnienia Urzędu Skarbowego w Głogowie PP.443/101/04).

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK