| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rosną szanse polskich podatników na odzyskanie nieodliczonego VAT od paliwa

Rosną szanse polskich podatników na odzyskanie nieodliczonego VAT od paliwa

Po rozprawie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości dotyczącej polskich zasad odliczania VAT od paliwa jest duża szansa, że Trybunał zakwestionuje krajowe regulacje.

Rozmawiamy z JERZYM MARTINIM, doradcą podatkowym w Baker & Mckenzie Doradztwo Podatkowe


W ubiegłym tygodniu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości odbyła się rozprawa dotycząca polskich zasad odliczania VAT od paliwa (sprawa Magoora C-414/07). Pan był jednym z pełnomocników. Jak przebiegała rozprawa?

- Rozprawa trwała ok. 1,5 godziny. Tradycyjnie rozpoczęła się wystąpieniem pełnomocników podatnika, następnie strona rządowa przekonywała przede wszystkim o niedopuszczalności pytań sądu krajowego (argumentując, że pytanie miało charakter hipotetyczny, co zdaniem strony rządowej miało znaczenie z tego punktu widzenia). W swoim wystąpieniu Komisja w pełni wsparła stanowisko prezentowane przez podatnika, uznając, że ograniczenia w prawie do odliczenia VAT od paliwa były niezgodne z prawem wspólnotowym. Po wystąpieniach stron sędziowie zadawali pytania pełnomocnikom rządu i Komisji. Na zakończenie rozprawy strony mogły przedstawić zwięzłe podsumowanie swoich argumentów.

Jakie wątpliwości miał ETS?

- Przede wszystkim wątpliwości dotyczyły terminu, od którego zastosowanie ma tzw. klauzula stałości - czy jest to 30 kwietnia 2005 r. (tak jak argumentowali pełnomocnicy podatnika i Komisji), czy 1 maja (jak twierdzili pełnomocnicy rządu). Również kwestią szczególnie interesującą sędziów była interpretacja zakresu stosowania klauzuli stałości, a także zmiany zakresu prawa do odliczenia w poszczególnych okresach (przed 1 maja 2004 r., po tej dacie, ale przed 22 sierpnia 2005 r. i od 22 sierpnia do chwili obecnej). Tym kwestiom poświęcone były pytania sędziów.

Czy można dziś wyciągnąć jakieś wnioski z rozprawy?

- Trudno obecnie wyciągać wnioski z samej rozprawy. Można było zauważyć, że przynajmniej część sędziów Trybunału doskonale znała zagadnienia merytoryczne, które były przedmiotem rozprawy.

Wyrok poznamy za kilka miesięcy. Czy można spekulować na temat werdyktu?

- Określenie w tym momencie, jaki będzie wyrok, oczywiście jest niemożliwe. Natomiast mocne argumenty po stronie podatnika pozwalają czekać z dużym optymizmem na rozstrzygnięcie Trybunału.

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK