| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na zgłoszenie spadku lub darowizny aż pół roku

Na zgłoszenie spadku lub darowizny aż pół roku

Termin na złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia o nabyciu majątku w drodze spadku lub darowizny zostanie wydłużony z miesiąca do sześciu miesięcy.


ZMIANA PRAWA

Obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia o otrzymaniu spadku lub darowizny pozwala najbliższej rodzinie uniknąć podatku. Dziś podatnik ma miesiąc na zawiadomienie urzędu skarbowego o nabyciu majątku. W przeciwnym wypadku traci prawo do zwolnienia. Termin na złożenie zgłoszenia ma zostać wydłużony do sześciu miesięcy. Takie rozwiązanie zawiera poprawione sprawozdanie z prac nad nowelizacją ustawy o podatku od spadków i darowizn, które w piątek przyjęła sejmowa podkomisja.

Obecnie stosunkowo krótki miesięczny termin na wywiązanie się z obowiązku zgłoszenia powoduje, że wielu uprawnionych traci prawo do zwolnienia z podatku. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) zwolnienie obejmuje małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochę. Wydłużony sześciomiesięczny termin na zgłoszenie będzie dotyczył wszystkich przypadków nabycia regulowanych w ustawie, a zatem nie tylko spadku lub darowizny, ale również m.in. zachowku, nieodpłatnego zniesienia współwłasności czy zasiedzenia. Tak jak obecnie zgłoszenie będzie wyłączone, jeżeli nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego oraz w sytuacji gdy wartość majątku nabytego od tej samej osoby w okresie pięciu lat nie przekracza 9637 zł.

W nowym sprawozdaniu podkomisji nie znalazła się natomiast propozycja zwolnienia spadkobierców z obowiązku zgłoszenia, której autorem była Komisja Przyjazne Państwo. Przypomnijmy, że tzw. komisja Palikota chciała, aby konieczność zawiadamiania fiskusa dotyczyła jedynie nabycia majątku w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy. Propozycja ta w ubiegłym tygodniu została jednak odrzucona przez posłów z sejmowej Komisji Finansów Publicznych ze względu na zdecydowany sprzeciw Ministerstwa Finansów.

Poprawiony projekt nowelizacji trafi teraz ponownie do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia.

Ważne!

Termin na złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia o nabyciu spadku należy liczyć od uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK