| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zakup wierzytelności podlega VAT gdy jest usługą

Zakup wierzytelności podlega VAT gdy jest usługą

Opodatkowanie lub zwolnienie z VAT sprzedaży wierzytelności wyłącza z PCC. Sprzedaż własnej wierzytelności nie podlega opodatkowaniu VAT po stronie zbywcy. Usługodawcą opodatkowanym VAT może być jednak także nabywca wierzytelności.


Nie jest jasne, kiedy sprzedaż wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), a kiedy jest czynnością podlegającą regulacjom ustawy o VAT. Jednolitego rozstrzygnięcia tej kwestii nie przynosi orzecznictwo sądów administracyjnych. Eksperci podatkowi z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy wyjaśniają, że decydujące jest ustalenie, czy w danym przypadku taką transakcję można potraktować jako usługę, przy czym usługodawcą jest w tym wypadku nabywca wierzytelności.

W praktyce strony transakcji sprzedaży wierzytelności często stoją przed dylematem, czy należy od tej transakcji zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych czy też nie. Sprzedaż wierzytelności mieści się z zakresie przedmiotowym ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.) jako sprzedaż praw majątkowych. Jednak, jak wskazuje Rafał Kłagisz, doradca podatkowy z Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy, ustawa ta zawiera wiele wyłączeń z zakresu opodatkowania.

PCC nie podlegają m.in. czynności cywilnoprawne, jeżeli choć jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana lub zwolniona z VAT. Zatem dla rozstrzygnięcia, czy dana umowa podlega opodatkowaniu PCC, trzeba odwołać się do regulacji VAT.

- W doktrynie oraz orzecznictwie przyjmuje się, że sprzedaż własnej wierzytelności pieniężnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT po stronie zbywcy. Podmiot taki dokonuje wprawdzie odpłatnego świadczenia, jednak nie działa w charakterze podatnika VAT - mówi Rafał Kłagisz.

Dodaje, że stanowisko takie potwierdziła m.in. Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej Komisji Europejskiej w punkcie 4 pisma z 11 listopada 2004 r. skierowanego do Ministerstwa Finansów.

Nie oznacza to jednak jeszcze, że sama transakcja sprzedaży wierzytelności własnej będzie opodatkowana PCC.

- Usługę podlegającą VAT, a zatem wyłączoną z PCC, może bowiem świadczyć również nabywca wierzytelności - podkreśla ekspert.

Wyjaśnia, że strony umowy sprzedaży wierzytelności wiąże specyficzny stosunek prawny, w którym nabywca wierzytelności może być uznany za podmiot wykonujący świadczenie na rzecz zbywcy. Takie rozumienie cesji wierzytelności potwierdzają sądy administracyjne.

- Ograniczenie się do stwierdzenia, że sprzedaż własnej wierzytelności pieniężnej stanowi przedmiot opodatkowania PCC z uwagi na okoliczność, że sprzedawca nie jest w związku z jej dokonaniem podatnikiem VAT, byłoby zbytnim uproszczeniem - twierdzi Rafał Kłagisz.

Tomasz Siennicki, doradca podatkowy w Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy, zwraca natomiast uwagę, że opodatkowanie VAT, w przeciwieństwie do PCC, dotyczy czynności wykonywanych w ramach obrotu profesjonalnego. Podkreśla jednocześnie, że dla opodatkowania określonej czynności VAT nie jest istotne to, czy dany podmiot generalnie prowadzi jakąkolwiek działalność gospodarczą, lecz wyłącznie to, czy tę konkretną czynność wykonuje w ramach prowadzonej działalności.

- Wyznacznikiem prowadzenia działalności jest przy tym jej wykonywanie w sposób, który nie może być uznany wyłącznie za okazjonalny - wskazuje ekspert, zwracając też uwagę, że za okazjonalne nie można uznać czynności, które wprawdzie są wykonane jednorazowo, jednak z zamiarem ich wykonywania w sposób częstotliwy.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK