| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Co 10 wniosek dotyczący zwrotu akcyzy to wznowienie sprawy

Co 10 wniosek dotyczący zwrotu akcyzy to wznowienie sprawy

Od 10 do 15 proc. wszystkich spraw dotyczących zwrotu akcyzy za samochody sprowadzone z zagranicy to żądania o wznowienie postępowania.


Podatnicy od 19 lipca mogą wnioskować o zwrot akcyzy od sprowadzonego z zagranicy do Polski samochodu osobowego na podstawie przepisów specjalnej ustawy z 9 maja 2008 r. o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego (Dz.U. nr 118, poz. 745). Z sondy przeprowadzonej w izbach celnych wynika, że 10-15 proc. składanych w tym zakresie dokumentów to wnioski o wznowienie postępowania.

Postępowania w sprawach wniosków podatników o określenie kwoty zwrotu nadpłaty akcyzy zapłaconej z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu używanego samochodu osobowego, dokonanego od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r., stanowią priorytet działania izb celnych.

- W niektórych urzędach województwa kujawsko-pomorskiego okresowo wzmocniono obsadę osób zajmujących się postępowaniami w sprawie zwrotów akcyzy. Ich zadaniem jest prowadzenie postępowań podatkowych tylko w tym zakresie. Posunięcia takie umożliwiają rozpatrzenie do końca października wielu spraw, a następnie prowadzenie ich na bieżąco - stwierdza Marzena Kamińska z Izby Celnej w Toruniu.

Wejście w życie specjalnej ustawy o zwrocie akcyzy spowodowało wyraźny wzrost liczby wniosków dotyczących zwrotu nadpłaty akcyzy wpływających do urzędów celnych. Jak podaje Tomasz Kierski z Izby Celnej w Krakowie, w przypadku Urzędu Celnego w Krakowie: w maju wpłynęło 85 wniosków, w czerwcu 40. Natomiast w lipcu wpłynęło wniosków 105, a w sierpniu 289.

- Podatnicy składają zarówno wnioski o wznowienie postępowania podatkowego zakończonego decyzją ostateczną, jak i wnioski o stwierdzenie nadpłaty akcyzy.

Liczba wniosków o wznowienie postępowania jest różna w poszczególnych urzędach. W Urzędzie Celnym w Krakowie wnioski te stanowią ok. 10 proc. spraw, natomiast w Urzędzie Celnym w Nowym Targu, gdzie od dnia wejścia w życie specjalnej ustawy wpłynęły 274 wnioski, blisko 50 proc. stanowią wnioski o wznowienie - podkreśla Tomasz Kierski.

Podobnie jest w całej Polsce. Do urzędów celnych podległych Izbie Celnej w Toruniu wpłynęło 49 wniosków o wznowienie postępowania. Do urzędów podległych Izbie Celnej w Rzepinie - 29.

- W okresie od października 2007 r. do 31 sierpnia 2008 r. do Izby Celnej w Białymstoku i podległych jej urzędów celnych złożono łącznie blisko 2650 wniosków dotyczących zwrotu nadpłaconej akcyzy. W tym okresie wypłacono blisko 5,5 mln zł nadpłaconego podatku łącznie z odsetkami. Jednocześnie ok. 15 proc. wszystkich wniosków w przedmiotowych sprawach stanowią wnioski o wznowienie postępowania składane zarówno do Izby Celnej w Białymstoku, jak i do podległych jej urzędów celnych - podaje Maciej Czarnecki z Izby Celnej w Białymstoku.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »