| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Co 10 wniosek dotyczący zwrotu akcyzy to wznowienie sprawy

Co 10 wniosek dotyczący zwrotu akcyzy to wznowienie sprawy

Od 10 do 15 proc. wszystkich spraw dotyczących zwrotu akcyzy za samochody sprowadzone z zagranicy to żądania o wznowienie postępowania.


Podatnicy od 19 lipca mogą wnioskować o zwrot akcyzy od sprowadzonego z zagranicy do Polski samochodu osobowego na podstawie przepisów specjalnej ustawy z 9 maja 2008 r. o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego (Dz.U. nr 118, poz. 745). Z sondy przeprowadzonej w izbach celnych wynika, że 10-15 proc. składanych w tym zakresie dokumentów to wnioski o wznowienie postępowania.

Postępowania w sprawach wniosków podatników o określenie kwoty zwrotu nadpłaty akcyzy zapłaconej z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu używanego samochodu osobowego, dokonanego od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r., stanowią priorytet działania izb celnych.

- W niektórych urzędach województwa kujawsko-pomorskiego okresowo wzmocniono obsadę osób zajmujących się postępowaniami w sprawie zwrotów akcyzy. Ich zadaniem jest prowadzenie postępowań podatkowych tylko w tym zakresie. Posunięcia takie umożliwiają rozpatrzenie do końca października wielu spraw, a następnie prowadzenie ich na bieżąco - stwierdza Marzena Kamińska z Izby Celnej w Toruniu.

Wejście w życie specjalnej ustawy o zwrocie akcyzy spowodowało wyraźny wzrost liczby wniosków dotyczących zwrotu nadpłaty akcyzy wpływających do urzędów celnych. Jak podaje Tomasz Kierski z Izby Celnej w Krakowie, w przypadku Urzędu Celnego w Krakowie: w maju wpłynęło 85 wniosków, w czerwcu 40. Natomiast w lipcu wpłynęło wniosków 105, a w sierpniu 289.

- Podatnicy składają zarówno wnioski o wznowienie postępowania podatkowego zakończonego decyzją ostateczną, jak i wnioski o stwierdzenie nadpłaty akcyzy.

Liczba wniosków o wznowienie postępowania jest różna w poszczególnych urzędach. W Urzędzie Celnym w Krakowie wnioski te stanowią ok. 10 proc. spraw, natomiast w Urzędzie Celnym w Nowym Targu, gdzie od dnia wejścia w życie specjalnej ustawy wpłynęły 274 wnioski, blisko 50 proc. stanowią wnioski o wznowienie - podkreśla Tomasz Kierski.

Podobnie jest w całej Polsce. Do urzędów celnych podległych Izbie Celnej w Toruniu wpłynęło 49 wniosków o wznowienie postępowania. Do urzędów podległych Izbie Celnej w Rzepinie - 29.

- W okresie od października 2007 r. do 31 sierpnia 2008 r. do Izby Celnej w Białymstoku i podległych jej urzędów celnych złożono łącznie blisko 2650 wniosków dotyczących zwrotu nadpłaconej akcyzy. W tym okresie wypłacono blisko 5,5 mln zł nadpłaconego podatku łącznie z odsetkami. Jednocześnie ok. 15 proc. wszystkich wniosków w przedmiotowych sprawach stanowią wnioski o wznowienie postępowania składane zarówno do Izby Celnej w Białymstoku, jak i do podległych jej urzędów celnych - podaje Maciej Czarnecki z Izby Celnej w Białymstoku.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK