| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie od razu zapłacimy podatek

Nie od razu zapłacimy podatek

Decyzja podatkowa nie będzie podlegała wykonaniu do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia.


ZMIANA PRAWA

Sejmowa podkomisja rozpatrzyła rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Główne kierunki zmian dotyczą wstrzymania wykonalności decyzji podatkowej oraz zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.

Wzorem uregulowań kodeksu postępowania administracyjnego decyzja nieostateczna nie będzie podlegać wykonaniu. Wyjątki będą dotyczyły określonych w ustawie przypadków nadania rygoru natychmiastowej wykonalności. Rządowa nowelizacja wprowadza również instytucję zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Natomiast w przypadku, gdy kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli będzie wymagało ponownego zawiadomienia. Kontrola w terminie wcześniejszym będzie wymagała zgody podatnika.

Razem z rządową nowelizacją rozpatrywane było sprawozdanie podkomisji z projektów zmian w Ordynacji podatkowej autorstwa Komisji Przyjazne Państwo. Chodzi tu m.in. o propozycję obniżenia o jedną czwartą stawki odsetek od zaległości podatkowych w przypadku złożenia korekty deklaracji i uiszczenia należności w terminie siedmiu dni. Zmiana ta, popierana przez Ministerstwo Finansów, została pozytywnie zaopiniowana i będzie włączona do projektu rządowego. To samo dotyczy propozycji dotyczącej ujednolicenia momentu powstania nadpłaty w VAT z przepisami o podatku dochodowym. W rezultacie, zgodnie z przyjętą wczoraj zmianą, nadpłata w VAT będzie powstawać z dniem dokonania zapłaty podatku nienależnego lub w wysokości wyższej od należnej.

W Sejmie odbyło się również pierwsze czytanie dwóch kolejnych nowelizacji przygotowanych przez Komisję Przyjazne Państwo. Pierwsza z nich dotyczy doprecyzowania treści zawiadomienia o sposobie załatwienia zastrzeżeń do protokołu kontroli. Drugi z projektów zakłada ujednolicenie terminu, w którym podatnik może ubiegać się o zwrot nadpłaty z terminem przedawnienia zobowiązania podatkowego.

MAGDALENA MAJKOWSKA

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK