| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zerowa stawka w eksporcie będzie stosowana także przy darowiznach

Zerowa stawka w eksporcie będzie stosowana także przy darowiznach

Definicja eksportu towarów powinna zostać rozszerzona o przekazanie nieodpłatne, w szczególności darowizny - uważa Komisja Finansów Publicznych.


ZMIANA PRAWA

Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wczoraj poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do nowelizacji ustawy o VAT. Jedną z pozytywnie zaopiniowanych zmian jest poprawka zgłoszona przez kluby PiS i PO, która rozszerza definicję eksportu towarów również o przypadki nieodpłatnego przekazania towarów wywożonych za granicę (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT; Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). W konsekwencji np. darowizna poza terytorium Wspólnoty będzie podlegała zerowej stawce VAT.

Komisja przyjęła również zmianę przewidującą liberalizację zasad stosowania tzw. ulgi na złe długi. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość skorygowania podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności będzie uważana za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Celem zmiany jest uwolnienie przedsiębiorców od konieczności ponoszenia kosztów VAT w przypadku nieściągalnych wierzytelności. Obecnie skorzystanie z rozliczenia tzw. złych długów muszą spełnić wiele rygorystycznych warunków, co w praktyce często uniemożliwia skorzystanie z prawa do korekty.

Komisja zaopiniowała pozytywnie poprawkę precyzującą powstanie obowiązku podatkowego w imporcie usług.

Po wprowadzeniu zmiany obowiązek podatkowy będzie powstawał z dniem dokonania całości lub części zapłaty (w tym przedpłat, zaliczek, zadatków, rat), nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie i nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi. W przypadku dokonania części zapłaty obowiązek podatkowy powstanie w tej części. Posłowie odrzucili natomiast m.in. propozycję PiS skracającą do 50 dni termin zwrotu podatku (rząd proponuje ustalenie 60-dniowego terminu).

Wczoraj w Sejmie odbyły się również pierwsze czytania kolejnych projektów zmian w podatku od towarów i usług autorstwa Komisji Przyjazne Państwo. Jeden z nich przewiduje likwidację obowiązku przechowywania paragonów fiskalnych w jakiejkolwiek formie, tzn. zarówno papierowej, jak i elektronicznej.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK