REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs waluty z jednego dnia

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Obowiązujący w VAT sposób przeliczania walut na złote będzie zgodny z przepisami PIT i CIT. Zniknie problem związany z kursem walut w przypadku faktur wystawianych danego dnia. Zasady przeliczania zostaną ujednolicone, jednak nadal trzeba będzie stosować różne kursy.

Faktury wystawione w obcej walucie wymagają zastosowania właściwego kursu przeliczeniowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest on inny na potrzeby podatku dochodowego i inny dla celów VAT. Różne regulacje prowadzą do tego, że przedsiębiorcy muszą przeliczać faktury w walucie obcej po innym kursie na potrzeby każdego z tych podatków. Obowiązek stosowania różnych kursów do każdej faktury powoduje, że nietrudno o pomyłkę.

Autopromocja

Rozwiązanie problemu

Problem ma rozwiązać zaproponowana przez rząd regulacja zmierzająca do ujednolicenia zasad przeliczania kwot wykazywanych na fakturach w walucie obcej do zasad obowiązujących w podatkach dochodowych. Odpowiednia zmiana znajduje się w nowelizacji ustawy o VAT, która została już uchwalona przez Sejm.

- Od 1 maja 2004 r. wprowadzono nowe regulacje przy przeliczaniu kwot na fakturach VAT wyrażonych w walutach obcych - przypomina Mariusz Szkaradek, doradca podatkowy w firmie Doradztwo Podatkowe KPMG.

Ekspert wyjaśnia, że kwoty te przelicza się na złote według kursu średniego waluty obcej wyliczonego i ogłoszonego przez NBP na dzień wystawienia faktury. Natomiast w podatkach dochodowych przeliczanie przychodów i kosztów wyrażonych w walucie obcej następuje według kursu średniego NBP ogłoszonego na dzień poprzedzający moment uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu. Nowelizacja ustawy o VAT ma na celu usunięcie tych rozbieżności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania będą określone w walucie obcej, przeliczenie na złote będzie następować według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego - tłumaczy Mariusz Szkaradek.

Ujednolicenie zasad

W opinii Grzegorza Bącika, prawnika w Kancelaria Chałas i Wspólnicy, projektowaną zmianę należy ocenić pozytywnie.

- To krok we właściwą stronę. Prowadzenie działalności przez przedsiębiorców będzie ułatwione, z uwagi na pewną korelację podatków dochodowych oraz VAT - uważa Grzegorz Bącik.

Nasz rozmówca podkreśla, że dzięki zmianie zasada wyboru kursu walut służącego przeliczaniu wartości wyrażanych w walutach obcych będzie generalnie taka sama w VAT i podatkach dochodowych.

- Co prawda moment, w którym przelicza się kurs, będzie różny w podatkach dochodowych oraz w VAT, jednak przedsiębiorcy nie będą już musieli dodatkowo uwzględniać różnych zasad wyboru kursów walut, odmiennie wskazywanych przez różne przepisy - mówi Grzegorz Bącik.

Zdaniem eksperta wprowadzane ułatwienie podniesie komfort prowadzenia działalności oraz zmniejszy ilość pomyłek mogących pojawić się poprzez wybór błędnych kursów walut użytych dla różnych celów.

Różne kursy walut

Pełna unifikacja przepisów jest trudna, z uwagi na to, że moment powstania obowiązku podatkowego w VAT nie pokrywa się z dniem uzyskania przychodu. Również Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, zwraca uwagę, że proponowana nowelizacja, choć wprowadzana pod hasłem ujednolicenia zasad stosowania kursów walut dla potrzeb podatku dochodowego oraz VAT, nie rozwiązuje wszystkich problemów w tym zakresie.

- Faktycznie, w przypadku gdy dzień powstania obowiązku w VAT pokrywać się będzie z dniem uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nowy przepis ustawy o VAT zapewni możliwość stosowania tego samego kursu walut dla obu podatków - mówi Agnieszka Bieńkowska.

 

Potwierdza, że proponowana zmiana nie rozwiąże problemu w tych przypadkach, gdzie dzień powstania obowiązku w VAT nie pokrywa się z dniem powstania przychodu.

- Choć w obu sytuacjach podatnicy stosować będą kurs ogłoszony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (uzyskania przychodu), będą to jednak dwa różne dni, czyli dwa różne kursy - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Dodaje, że analogiczna sytuacja występuje w przypadku importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Tu również moment powstania obowiązku w VAT nie zawsze pokrywa się z dniem poniesienia kosztu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Stosowanie dwóch różnych kursów walut będzie więc nieuniknione.

Pozostałe rozbieżności

Agnieszka Bieńkowska wskazuje, że wprowadzana zmiana spowoduje, że zniknie problem związany z kursem walut w przypadku faktur wystawianych danego dnia, ale przed ogłoszeniem przez NBP kursu na ten dzień.

Zgodnie z przepisami w przypadku gdy podatnik nie wystawił faktury w terminie, w którym był zobowiązany do jej wystawienia, do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej stosuje się średni kurs wyliczony i ogłoszony przez NBP na dzień powstania obowiązku podatkowego, a jeśli taki nie został ogłoszony, należy stosować ostatnio wyliczony i ogłoszony kurs. Ponieważ kurs na dany dzień ogłaszany jest zazwyczaj koło południa, w praktyce w ciągu tego samego dnia może zdarzyć się konieczność zastosowania różnych kursów walut w zależności od godziny wystawienia faktury.

Zmiana w ustawie o VAT pozwoli na odejście od konieczności śledzenia bieżącego dziennego kursu średniego wyliczonego i ogłoszonego przez NBP, co ułatwi przeliczanie tych kwot na potrzeby VAT.

Mariusz Szkaradek zwraca uwagę, że nowela nie ingeruje natomiast w zasady przeliczania na złote wartości podstawy opodatkowania w przypadku importu towarów, które będą przeliczane zgodnie z przepisami celnymi, tj. według kursu średniego NBP wyliczonego i ogłoszonego na przedostatnią środę miesiąca, obowiązującego przez cały następny miesiąc.

- W tym zakresie nadal będą istnieć rozbieżności, gdyż koszty z tytułu importu towarów przelicza się według kursu średniego NBP ogłaszanego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień poniesienia kosztu - wyjaśnia ekspert.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przeliczenia faktur w walutach obcych w VAT

1 grudnia 2008 r. mają wejść w życie zmiany w ustawie o VAT

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA