| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Remanent likwidacyjny. Kasy rejestrujące

Remanent likwidacyjny. Kasy rejestrujące

W remanencie likwidacyjnym powinny być ujęte kasy rejestrujące, które były przez podatnika użytkowane do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego. Chodzi o kasy, przy zakupie których podatnik odliczył VAT wykazany w fakturach zakupu.

Część przedsiębiorców nie ma pewności, czy remanentem likwidacyjnym powinny być objęte kasy rejestrujące. Wyjaśniając ten problem, organy podatkowe powołały się na art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Na podstawie tych przepisów opodatkowaniu VAT podlegają: towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Pojęcie towaru zdefiniowano w art. 2 pkt 6. Z kolei w art. 14 zróżnicowano te towary na towary własnej produkcji oraz takie, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Wynika z tego, że podzielono je na takie, które zostały wytworzone przez podatnika, oraz te, które zostały przez niego nabyte. W obydwu tych grupach mogą zatem mieścić się towary, które stanowią tzw. środki obrotowe oraz towary zaliczane przez podatnika do jego środków trwałych.

Zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy o VAT, obowiązek opodatkowania dotyczy towarów, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony – przypomniano w wyjaśnieniach Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim (nr USI/2/443-58/BS/04). Jak podkreślono, nie ma przepisów zabraniających po zakończeniu działalności sprzedaży kas. Kasy rejestrujące można odsprzedać uprawnionemu producentowi lub importerowi kas.

Zatem w związku z likwidacją działalności gospodarczej w remanencie likwidacyjnym powinny być ujęte kasy rejestrujące, które były przez podatnika użytkowane do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego. Chodzi o kasy, przy zakupie których podatnik odliczył VAT wykazany w fakturach zakupu.

W takim przypadku podatnik ma obowiązek ujęcia kas rejestrujących w remanencie likwidacyjnym i odprowadzenia podatku od towarów i usług, tak samo jak i od innych towarów, które mu pozostały i w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego – podkreślono w urzędowych wyjaśnieniach.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »