| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie uczymy się na własnych błędach

Nie uczymy się na własnych błędach

Znaczny odsetek zeznań rocznych składanych za 2004 r. zawiera te same błędy i omyłki co w poprzednich latach. Błędy te zdaniem izb skarbowych utrudniają pracę urzędów skarbowych, a w rezultacie sprawną obsługę podatnika. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez "GP" w wybranych izbach skarbowych, co roku najczęściej powtarzają się m.in. błędy rachunkowe, brak podpisu czy deklarowanych w zeznaniu załączników.

– Najczęściej pojawiają się błędy rachunkowe, zły numer NIP, brak podpisu, brak załączników, wpisywanie w PIT-D błędnych kwot wykorzystanych w latach ubiegłych ulg, kwota składki zdrowotnej odliczona w kwocie wyższej niż podatek, a także brak podpisu małżonka przy wspólnym rozliczeniu, a tym samym brak wniosku o wspólne rozliczenie. Jednak porównując z latami ubiegłymi, błędów jest mniej – stwierdziła Renata Borkowska, rzecznik Izby Skarbowej w Łodzi.

Podobnie jest w urzędach skarbowych w województwie pomorskim, wielkopolskim czy w Zielonej Górze. – Dodatkowo zdarza się, że podatnicy przekraczają limity odliczeń z tytułu darowizn. Zapominają o ograniczeniu do 350 zł. Poza tym podatnicy często nie mają świadomości, że nowe formularze podatkowe dotyczą właśnie ich, np. odnoszące się do rozliczania dochodów kapitałowych – wyjaśnił Andrzej Pieczko, rzecznik Izby Skarbowej w Zielonej Górze.

Małgorzata Spychała, rzecznik Izby Skarbowej w Poznaniu, podkreśliła, że w tym roku podatnicy mają dużo problemów z prawidłowym wypełnieniem PIT-38 dotyczącym rozliczenia zysków giełdowych.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »