| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie uczymy się na własnych błędach

Nie uczymy się na własnych błędach

Znaczny odsetek zeznań rocznych składanych za 2004 r. zawiera te same błędy i omyłki co w poprzednich latach. Błędy te zdaniem izb skarbowych utrudniają pracę urzędów skarbowych, a w rezultacie sprawną obsługę podatnika. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez "GP" w wybranych izbach skarbowych, co roku najczęściej powtarzają się m.in. błędy rachunkowe, brak podpisu czy deklarowanych w zeznaniu załączników.

– Najczęściej pojawiają się błędy rachunkowe, zły numer NIP, brak podpisu, brak załączników, wpisywanie w PIT-D błędnych kwot wykorzystanych w latach ubiegłych ulg, kwota składki zdrowotnej odliczona w kwocie wyższej niż podatek, a także brak podpisu małżonka przy wspólnym rozliczeniu, a tym samym brak wniosku o wspólne rozliczenie. Jednak porównując z latami ubiegłymi, błędów jest mniej – stwierdziła Renata Borkowska, rzecznik Izby Skarbowej w Łodzi.

Podobnie jest w urzędach skarbowych w województwie pomorskim, wielkopolskim czy w Zielonej Górze. – Dodatkowo zdarza się, że podatnicy przekraczają limity odliczeń z tytułu darowizn. Zapominają o ograniczeniu do 350 zł. Poza tym podatnicy często nie mają świadomości, że nowe formularze podatkowe dotyczą właśnie ich, np. odnoszące się do rozliczania dochodów kapitałowych – wyjaśnił Andrzej Pieczko, rzecznik Izby Skarbowej w Zielonej Górze.

Małgorzata Spychała, rzecznik Izby Skarbowej w Poznaniu, podkreśliła, że w tym roku podatnicy mają dużo problemów z prawidłowym wypełnieniem PIT-38 dotyczącym rozliczenia zysków giełdowych.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK