| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie uczymy się na własnych błędach

Nie uczymy się na własnych błędach

Znaczny odsetek zeznań rocznych składanych za 2004 r. zawiera te same błędy i omyłki co w poprzednich latach. Błędy te zdaniem izb skarbowych utrudniają pracę urzędów skarbowych, a w rezultacie sprawną obsługę podatnika. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez "GP" w wybranych izbach skarbowych, co roku najczęściej powtarzają się m.in. błędy rachunkowe, brak podpisu czy deklarowanych w zeznaniu załączników.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia. Jednak w tym roku dzień ten przypada w sobotę, w związku z tym termin składania zeznań upływa w poniedziałek 2 maja. Jednak, jak pokazuje praktyka, samo dostarczenie zeznania fiskusowi nie zawsze kończy wizyty w urzędzie. Często zdarza się, że podatnicy w wyniku przeoczenia, a czasem również niewiedzy popełniają błędy przy wypełnianiu formularza zeznania rocznego. W takim przypadku muszą liczyć się z koniecznością wizyty w urzędzie po to, by dokonać korekty deklaracji (zeznania).

Z sondy „GP” przeprowadzonej w wybranych izbach skarbowych wynika, że najczęstszymi błędami przy wypełnianiu zeznań rocznych są pomyłki rachunkowe, brak podpisu, jak również brak deklarowanych załączników do zeznania.

– Pracownicy urzędów skarbowych proszą o upewnienie się przed złożeniem zeznania, czy wypełnione są wszystkie obowiązkowe pola, czy wypełniony formularz jest aktualny, tj. czy dotyczy rozliczenia za rok 2004 r., czy widnieje na nim podpis podatnika, a także, czy zastosowano właściwą dla roku 2004 skalę podatkową – powiedziała Monika Kopiecka, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku.

O czym trzeba pamiętać, aby błędów nie popełniać

• O tym, że podstawę opodatkowania zaokrągla się w ten sposób, że kwoty wynoszące mniej niż 50 gr pomija się, a kwoty wynoszące 50 i więcej gr podwyższa się do pełnych złotych. Kwoty podatku zaokrągla się w ten sposób, że kwoty wynoszące mniej niż 5 gr pomija się, a kwoty wynoszące 5 i więcej gr podwyższa się do pełnych dziesiątek groszy.
• O tym, że w zeznaniu należy wpisywać swój NIP, a nie NIP płatnika.
• O tym, żeby nie mylić adresu zamieszkania z adresem zameldowania.
• O tym, że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.
• O prawidłowym przeniesieniu kwoty odliczeń wydatków mieszkaniowych pozostałej do odliczenia z lat poprzednich oraz zaznaczeniu w PIT-D pozycji określającej, czego dotyczył remont budynku bądź lokalu mieszkalnego.

Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku zwrócił uwagę na fakt, że zdarzają się błędy typu brak podpisu czy brak zaznaczonej kratki, ale są również błędy formalne. – Błędy powtarzają się co roku i są mniej więcej takie same. Od pewnego czasu w naszym województwie przeprowadzamy akcje informacyjne i mamy sygnały, że przynajmniej liczba popełnianych błędów spada. Nadal są one tego samego rodzaju, ale przynajmniej jest ich mniej – dodał Radosław Hancewicz.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK