| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie uczymy się na własnych błędach

Nie uczymy się na własnych błędach

Znaczny odsetek zeznań rocznych składanych za 2004 r. zawiera te same błędy i omyłki co w poprzednich latach. Błędy te zdaniem izb skarbowych utrudniają pracę urzędów skarbowych, a w rezultacie sprawną obsługę podatnika. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez "GP" w wybranych izbach skarbowych, co roku najczęściej powtarzają się m.in. błędy rachunkowe, brak podpisu czy deklarowanych w zeznaniu załączników.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia. Jednak w tym roku dzień ten przypada w sobotę, w związku z tym termin składania zeznań upływa w poniedziałek 2 maja. Jednak, jak pokazuje praktyka, samo dostarczenie zeznania fiskusowi nie zawsze kończy wizyty w urzędzie. Często zdarza się, że podatnicy w wyniku przeoczenia, a czasem również niewiedzy popełniają błędy przy wypełnianiu formularza zeznania rocznego. W takim przypadku muszą liczyć się z koniecznością wizyty w urzędzie po to, by dokonać korekty deklaracji (zeznania).

Z sondy „GP” przeprowadzonej w wybranych izbach skarbowych wynika, że najczęstszymi błędami przy wypełnianiu zeznań rocznych są pomyłki rachunkowe, brak podpisu, jak również brak deklarowanych załączników do zeznania.

– Pracownicy urzędów skarbowych proszą o upewnienie się przed złożeniem zeznania, czy wypełnione są wszystkie obowiązkowe pola, czy wypełniony formularz jest aktualny, tj. czy dotyczy rozliczenia za rok 2004 r., czy widnieje na nim podpis podatnika, a także, czy zastosowano właściwą dla roku 2004 skalę podatkową – powiedziała Monika Kopiecka, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku.

O czym trzeba pamiętać, aby błędów nie popełniać

• O tym, że podstawę opodatkowania zaokrągla się w ten sposób, że kwoty wynoszące mniej niż 50 gr pomija się, a kwoty wynoszące 50 i więcej gr podwyższa się do pełnych złotych. Kwoty podatku zaokrągla się w ten sposób, że kwoty wynoszące mniej niż 5 gr pomija się, a kwoty wynoszące 5 i więcej gr podwyższa się do pełnych dziesiątek groszy.
• O tym, że w zeznaniu należy wpisywać swój NIP, a nie NIP płatnika.
• O tym, żeby nie mylić adresu zamieszkania z adresem zameldowania.
• O tym, że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.
• O prawidłowym przeniesieniu kwoty odliczeń wydatków mieszkaniowych pozostałej do odliczenia z lat poprzednich oraz zaznaczeniu w PIT-D pozycji określającej, czego dotyczył remont budynku bądź lokalu mieszkalnego.

Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku zwrócił uwagę na fakt, że zdarzają się błędy typu brak podpisu czy brak zaznaczonej kratki, ale są również błędy formalne. – Błędy powtarzają się co roku i są mniej więcej takie same. Od pewnego czasu w naszym województwie przeprowadzamy akcje informacyjne i mamy sygnały, że przynajmniej liczba popełnianych błędów spada. Nadal są one tego samego rodzaju, ale przynajmniej jest ich mniej – dodał Radosław Hancewicz.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK