| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie pół roku na wszczęcie kontroli podatkowej

Będzie pół roku na wszczęcie kontroli podatkowej

W przypadku ujawnienia przez kontrolę podatkową nieprawidłowości organ podatkowy będzie miał sześć miesięcy na wszczęcie postępowania podatkowego.


ZMIANA PRAWA

Wprowadzenie terminu na wszczęcie postępowania podatkowego po zakończonej kontroli wprowadza nowelizacja Ordynacji podatkowej, którą w środę zajmowała się sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zgodnie z projektowanymi przepisami, w przypadku ujawnienia przez kontrolę podatkową nieprawidłowości organ podatkowy wszczyna postępowania podatkowe w sprawie, która była przedmiotem kontroli, nie później niż w terminie sześciu miesięcy od jej zakończenia. Chodzi tu o przypadki ujawnienia w trakcie kontroli nieprawidłowości dotyczących wywiązywania się przez kontrolowanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz niezłożenia deklaracji lub niedokonania korekty deklaracji w całości uwzględniającej ujawnione nieprawidłowości.

Sześciomiesięczny termin na wszczęcie postępowania podatkowego nie będzie miał zastosowania w dwóch przypadkach. Po pierwsze, podatnik dokona ponownej korekty deklaracji, w której nie zostaną uwzględnione nieprawidłowości ujawnione w kontroli podatkowej. Po drugie, organ podatkowy otrzyma informacje od organów podatkowych lub od innych organów, uzasadniające wszczęcie postępowania podatkowego. W tych sytuacjach postępowanie podatkowe będzie mogło być wszczęte także po upływie sześciu miesięcy od zakończenia kontroli podatkowej.

Nowelizacja oparta jest na projekcie rządowym oraz uwzględnia kilka propozycji Komisji Przyjazne Państwo, w tym określenie terminu na wszczęcie postępowania podatkowego (komisja proponowała jednak termin trzymiesięczny).

Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wczoraj poprawki do nowelizacji zgłoszone przez klub PiS w trakcie drugiego czytania. Większość z nich została odrzucona, w tym poprawka ograniczająca przypadki, w których decyzji nieostatecznej może zostać nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK