| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Posłowie nie chcą ulgi meldunkowej

Posłowie nie chcą ulgi meldunkowej

Ulga meldunkowa zostanie zastąpiona zwolnieniem z opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli uzyskany przychód podatnik przeznaczy na określone w ustawie własne cele mieszkaniowe.


ZMIANA PRAWA

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wczoraj poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Komisja negatywnie zaopiniowała poprawkę PiS zakładającą pozostawienie w ustawie o PIT tzw. ulgi meldunkowej przy opodatkowaniu dochodów ze sprzedaży mieszkania.

Ulga meldunkowa ma zostać zastąpiona nowym zwolnieniem, które jest uwarunkowane przeznaczeniem środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Nowa ulga ma dotyczyć nie tylko sprzedaży mieszkania, ale również przychodów ze zbycia nieruchomości gruntowej (działki) oraz budynków niemieszkalnych i lokali użytkowych. Komisja przyjęła wczoraj poprawkę PO dodatkowo rozszerzającą zakres nowego zwolnienia o grunty inne niż przeznaczone pod budowę budynku mieszkalnego, pod warunkiem że w okresie dwóch lat grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego. Także pozytywnie została zaopiniowana poprawka PO dotycząca ulgi odsetkowej. Precyzuje ona, że uprawnienie do odliczania odsetek będzie dotyczyło każdego kolejnego kredytu zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego (tzw. kredyt refinansowy) lub kredytu przeznaczonego na spłatę kredytu refinansowego.

Przypomnimy, że w nowelizacji kluczowy jest projekt rządowy, ale obejmuje ona także projekty: poselski, komisyjne i senacki.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK